Eroinden 100 kat daha tehlikeli

Bonzai eroinden 100 kat daha tehlikeli.

Bonzai eroinden 100 kat daha tehlikeli. bonzaiTürkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, uzmanların sentetik uyuşturucu olan bonzainin, eroinden 100 kat daha tehlikeli olduğunu söylediğini belirterek, "Özellikle yoksul semtlerdeki ergen ve genç yetişkinlerde giderek artan bir kullanım var" ifadelerini kullandı.

Yeşilay'dan "Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bonzaiden artan ölümler üzerine ailelerin dikkatli olması gerektiği belirtildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Karaman, henüz Türkiye'de yeni duyulan ancak sürede kullanımı artan bonzainin, gençler arasında hızla yaygınlaştığına dikkati çekti. Bonzai ile mücadelede en büyük görevin ailelere düştüğünü vurgulayan Karaman, şunları kaydetti: "Uzmanlar, eroinden 100 kat daha tehlikeli olduğunu söylüyor. Özellikle yoksul semtlerdeki ergen ve genç yetişkinlerde giderek artan bir kullanım var. Çok tehlikeli olan bu uyuşturucu, saklanması kolay ve esrardan daha da etkili. Tek seferde dahi ölüm riski oluşturabiliyor ve öldürüyor. Örneklerini son dönemde çok sık görmeye başladık."

İNTERNET ÜZERİNDEN SATILIYOR

Açıklamada, "Bombay mavisi" olarak bilinen bonzainin kredi kartına sahip olan herkes tarafından internet üzerinden kolaylıkla elde edilebildiği belirtilerek, "Kokusuz olan bu madde, topluluk arasında farkına bile varılmadan tüketilebiliyor. Beyin, kalp ve akciğerlerde kalıcı hasarlar bırakan bonzainin etkileri arasında unutkanlık ve aşırı sivilce yer alırken, satış yapan internet siteleri ise ABD, Çin ve Belçika kaynaklı. Türkiye'ye de çoğunlukla Avrupa, Çin ve KKTC'den gelmekte" ifadeleri yer aldı. A.A  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:28 Haziran 2014