EŞ DOST ALZHEIMER'I ÖNLÜYOR

A.A

Egzersizler, beyni çalıştırma, eş dost ilişkileri, Alzheimer hastalığına yakalanmanın önüne geçen sebeplerden birkaçı...

Alzheimer Derneği İzmir Şube  Başkanı Uzm. Dr. Aysel Gürsoy, sağlıklı beslenme, Akdeniz mutfağı, sebze meyve  tüketimi, egzersizler, beyni çalıştırma, eş dost ilişkilerinin, Alzheimer  hastalığına yakalanmanın önüne geçen sebepler olduğunu söyledi.

Nöroloji Uzmanı Gürsoy, Alzheimerin  beynin bilinçsel fonksiyonlarının bozularak, kişinin kendi günlük bakımını  yapamayacak hale gelinceye kadar devam eden süreci bulunan bir hastalık olduğunu  söyledi. Aysel Gürsoy, Alzheimerin ileri yaş hastalığı olarak bilindiğini, ancak  her ileri yaştaki kişinin bu rahatsızlığa yakalanmayacağını ifade etti.
        
ALZHEIMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
        
Aysel Gürsoy, 60-65 yaşından sonra unutkanlık, bellek bozukluğu, yakın  tarihteki olayları hatırlayamama, her gün yaptığı işlerde kayıp, eşyaları  bulamama, huy değişikliği, ihmal gibi bulgularla karşılaşıldığı zaman bu  rahatsızlığın Alzheimer olup olmadığı yönünde bir hekime başvurulması gerektiğini  bildirdi.

Alzheimer hastalığında erken tanı, tedavi, ilaçlara hemen  başlanılmasının, kişinin sosyal hayatının düzenlenmesi açısından büyük önem  taşıdığını vurgulayan Gürsoy, dünyada 25 milyon civarında, Türkiye'de ise 250-300  bin Alzheimer hastası olduğunu söyledi. Gürsoy, İzmir'de Alzheimer hastası  sayısının 5-6 bin civarında olduğunu, her 5 senede bir, rakamların iki katına  çıkacağının söylendiğini, bu rahatsızlığın bakım ve ilaç masraflarının  yüksekliğinden dolayı toplum ve aile üzerinde ciddi tahribatta bulunduğunu ifade  etti.
        
ALZHEIMER’E YAKALANMAMAK İÇİN
        
"Sağlıklı beslenmek, Akdeniz mutfağı, taze sebze meyve tüketimi,  egzersizler, beyni çalıştırmanın yanında, eş dost ilişkileri kurmaya çalışmak da  Alzheimere yakalanmanın önüne geçiyor" diyen Gürsoy, Alzheimere yakalanmamak  için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Alzheimere yakalanmamak için, sağlıklı beslenme ilkelerinin uygulanması  çok önemlidir. Akdeniz mutfağı, taze sebze meyve tüketimi Alzheimeri önlüyor, bu  rahatsızlığa yakalanmanın önüne geçiyor. Ama öncelikle üzerinde durulması gereken  konu, hareketli olmak, egzersizleri günlük hayata sokmak, sosyal hayatın içinde  olmak, emeklilik sonrası üretkenliği sürdürmeye çalışmak, eş dost ilişkilerini  kurmaya çalışmak, yeni şeyler öğrenmek, bildiklerini öğretmektir. Yani beynimiz  de akü gibi kullanıldığında kendini şarj ediyor. Birtakım şeylerden emekli olduk,  yaşlandık diye vazgeçersek, enerji kullanımında çok tasarruflu olan beyin  hücreleri, vücudun enerjisini boşa kullanmamak için şalteri indiriyor. O nedenle  beyni sürekli çalıştırmak gerekiyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.