EŞ OLMAK AYRI, ALIŞVERİŞ AYRI

Zaman Gazetesi

Eşler arasındaki bu anlayış farkı çoğu zaman küçük küskünlüklere sebep olabiliyor.

Peki, erkekler niçin eşiyle alışverişe gitmek istemiyor? Kadınlar, niçin alışverişe eşleriyle çıkmak için bu kadar ısrar ediyor? Uzmanlar (tabii bayan olanlar) eşlerin birbiriyle alışverişe gitmesinden yana... Ama birkaç önerileri var: Alışveriş sırasında sık sık sohbet edin, çay-kahve molaları verin ve erkeklere karşı sabırlı olun.

Erkekler için eşleriyle birlikte alışverişe gitmek büyük bir kâbustur. Kadınlar içinse yanında somurtan, sürekli "hadi hadi" deyip duran bir eş tedirginlik sebebidir. Eşler arasındaki bu anlayış farkı çoğu zaman küçük küskünlüklere sebep olabiliyor. Hiç merak ettiniz mi; erkekler eşleriyle alışverişe gitmeyi neden bu kadar sorun yapar? Peki kadınlar niçin alışverişe eşleriyle çıkmakta bu kadar ısrar eder? Birlikte alışverişe çıkmasalar dünyanın sonu mu gelir? Alışveriş uzmanları ve psikologlar eşlere, "Alışveriş sorununu çözmek için önce beraber vakit geçirebileceğiniz farklı aktiviteler bulun." diyor. Bir başka ortak önerileri ise şu: "Ya eşlerinize tahammül edin ya da 'eş başka alışveriş arkadaşlığı başka' deyip beraber alışverişe çıkmayın."

Alışveriş yazarı Banu Tuna, eşlerin alışverişe birlikte gitmelerinin sebebinin, akıllarına yapacak başka bir şey gelmemesi olduğunu söylüyor. "İlişkilerin başında da, evlenince de, çocukla da hep alışverişe gidiyor insanlar. Daha doğrusu alışveriş merkezlerine... Hafta sonunu değerlendirmekten anladığımız artık çoğunlukla vitrin bakmak, alışveriş merkezlerinin food court'larında yemeğe çıkmak oldu." diyen Tuna, "kadınlar alışverişi çok sever, erkeklerse sıkılır" genellemesini ise klişe olarak görüyor. Çünkü alışveriş yapmaktan keyif duyan ve neyin nerede kaça satıldığını ezbere bilen bir sürü erkek var. Ama kadınların adı çıkmış. Tuna, eşlerin alışveriş maceraları hakkında değişik bir bakış açısı getiriyor ve "Bence asıl bir erkekle alışverişe çıkmak kâbus. Kim (hele de zevk için alışverişe çıkılmışsa) yanında sürekli oflayıp puflayan, acele eden, bir an evvel kurtulsun diye denediğiniz her şeye 'yakışmış' diyen ya da tam tersi kulp takan birini ister ki?" diyor.

Alışveriş ve stil danışmanı Başak Dizer Fransez, erkeklerin alışverişi sıkıcı bulmasının sebebini kadınlar kadar alışverişe yoğunlaşamamalarına bağlıyor. Sürekli kıyafet deneyen bir kadını bekleyen erkek doğal olarak sıkılıyor. Ama bunun tam aksine erkekler kendileri için alışveriş yapacaklarsa yalnız gitmekten imtina ediyor. O yüzden de, kendileri için yapacakları alışverişlere eşleri, anneleri ya da arkadaşlarıyla birlikte çıkıyorlar.

Fransez, "Eşler birbiriyle alışverişe gitmeli mi?" sorusuna, "kesinlikle" cevabını veriyor. Alışverişten kavga ederek dönen eşlere ise alışverişi eğlenceye çevirmelerini öneriyor:

Eşinize karşı sabırlı ve öğretici olun.

Alışveriş sırasında eşinizle sık sık sohbet edin.

Aralıklı olarak çay-kahve molaları verin.

Alışverişi defileye dönüştürüp eğlenceli hale getirin.

Ama yine de unutulmaması gereken bir gerçek var ki; her zaman eşler iyi bir alışveriş arkadaşı değildir.

Alışveriş tek sosyal aktiviteniz olmasın
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy (Memory Center): Eşlerin keyif aldığı şeyleri birbiriyle paylaşmak istemesi doğaldır. Evet, kadınlar alışverişten büyük keyif alıyor. Zaten çoğu zaman erkeklerin alışverişini de kadınlar yapıyor. Bu sebeple erkeklerin, eşlerini yalnız bırakmaması gerekiyor. Fakat kadınlar da bunu eşlerine kural gibi dayatmamalı. İki taraf da birbiriyle empati kurmalı.

Kadınlar eşlerinin beğenisini ve kabülünü çoğu zaman yalnızca bu şekilde görebiliyor. Dış görünüşlerine daha çok önem veren kadınlar için, eşi tarafından beğenilmek önemli bir unsur. Şu da bir gerçek ki kendisini eşine adapte etme eğilimi kadınlarda daha fazla. Çünkü kadınlar ilişki odaklıdır.

Ekonomik olarak eşine bağımlı olan kadınlar, alışverişe eşiyle çıkmak ister. Çünkü onaylandığını hisseder.

Erkekler içinse eşiyle alışverişe gitmek zorlayıcı bir durum. Kadın seçimini yaparken erkek ne ile oyalanacak? Öylece bekliyor. Bekleme hali de erkek için sosyal olarak zorlayıcı olabiliyor. Çünkü bu durumu toplumsal ortamda kişiliğine tehdit olarak algılıyor.

ÇİFTLERE ÖNERİLER

Alışverişi kural haline getirmeyin.
Birbirinizi yapmak istemediği şeylere zorlamayın.

Eşlerin, ev dışındaki faaliyeti alışverişle sınırlı ise tabii ki alışverişte eşini yanında görmek isteyecektir. Eşlerin sosyal paylaşımlarının azlığı durumunda, alışveriş, karı-kocanın birlikte görünebileceği tek sosyal ortam oluyor. Erkekler, kadınların bu ihtiyacını anlamalı. Eşine ilgi göstermeli. Çünkü ancak başka sosyal ortamlara beraber olurlarsa, kadınlardanbir baskı görmezler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.