EŞİM HERŞEYİ ABARTIYOR VE YALAN SÖYLÜYOR

SORU

5 senedir evliyiz.eşimde gerçekleri abartma ve yalan söyleme gibi iki problem var. bazen kendini kaptırıp gerçekleri bilenlerin yanında da devam ediyor abartmaya ve insanların gözünde küçük düştüğünün farkında değil. o aslında hep inkar konumunda bunu neden söyledin diyorum hayır söylemedim diyip konuyu kapatıyor.uzun zamandır ikili ilişkimizde de güven sorunu oluştu haliylen söylediği şey gerçekten doğrumu diye sorguluyorum ne yazıkki. ne gibi bir yol izleyebilirim,onu da rencide etmeden.tşk.

CEVAP
Yalan söyleme yetişkinlerde bazı ruhsal sorunlarla ilişkili olabilir. Örneğin histrionik kişilik bozukluğunda dikkati üzerine çekme isteği ve çabaları, olayları büyütmeye, dramatize etmeye, hatta yalan öyküler anlatmaya eğilim; abartılmış duygusal tepkiler izlenebilir. Yalan söylemeye mitomani adı verilen tablonun parçası olabilir. Bir mitomanın uydurduğu öyküler bazen içerik açısından fakir ve gerçeğe uygun bir yapıya sahip olmamalarına karşın bazen de orjinal ve iyi uydurulmuş olabilirler. Eşinizin bu durumu inkar etmesi tedaviye başvurmayı kabul etmesini de engelleyecektir. Uyku bozukluğu, dikkat azlığı, halsizlik, kolay sinirlenme gibi eşinizin daha kolay kabullenebileceği başka bir soruna dikkatini çekerek tedaviye başvurmaya ikna etmeizi öneririm.
Dr. Gökben Hızlı


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.