EŞİMLE SORUNLARIMIZ VAR

SORU

İyi günler.Ben 4 senelik evliyim.Evliliğimin başından beri eşim başta daha fazla idi bir kahve alışkanlığı var.Bu alışkanlığını bırakması için çok uğraştım.Bütün tartışmalarımızın çıkış noktası hep kahve oluyordu.Kendisi bir eğitici.Bir çocuğumuz var sürekli ben ilgileniyorum fazla ilgilenmiyor.Ne bana ne çocuğuma zaman ayırmıyor.Ailesiyle görüştüm sürekli fakat bir sonuç alamadım ataerkil bir aile.Oğlunu tutuyorlar.Sürekli tartışma oluyor insan yıpranıyor.Ne yapabilirim?

CEVAP
Evliliğin başında eşlerin eski alışkanlıklarını hemen bırakması zor olabilir, birbirine zaman vermek gerekir. Sorun odaklı değil çözüm odaklı olmaya çalışılmalı, erkeğin ev dışında zaman geçirmesini engellemeye çalışmak yerine evde olma isteğini arttrmaya yönelik yaklaşımlarda bulunmak daha doğrudur, bazen çözüm adına uygulanan şeyler tam tersine pekiştirici unsur haline gelip erkeğin evden daha da uzaklaşmasına ve problemin kalıcı hale gelmesine sebep olabiliyor. Denediğiniz tüm yöntemler işe yaramadıysa o zaman hiç değilse iletişimin bozulmasını engellemek, belki bu problemi çözme çabasını bırakıp kabullenmek ve evliliğinizin olumlu yanlarına dikkati çevirmek daha doğru olacaktır. Eğer eşinizin ilgisizliği ve ev dışında olması sadece kahve alışkanlığı ile ilgili değil de evliliğin genelindeki bir problemin uzantısı ise o zaman çatışmaların daha da artmasını beklemeden bir evlilik terapisine başvurmak çözüm olabilir. Uzm.Psikolog Çiğdem Demirsoy


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.