ESNAFI PSİKOLOJİK KRİZ VURDU

A.A

Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim  Kurulu Başkan Yardımcısı Adil Özyiğit, çok fazla kriz çığırtkanlığı yaşandığını,  bu krizin, medyanın abarttığı bir kriz olduğunu düşündüğünü savunarak, "Alınacak  ekonomik tedbirlerle piyasa canlanabilir" dedi. Özyiğit, daha çok "psikolojik" olarak nitelediği ekonomik krizin, çarşı  esnafına etkilerini değerlendirdi.

Türkiye'nin krizlerle yaşamayı öğrendiğini ve son krizin gereğinden fazla  abartıldığını dile getiren Özyiğit, "İnsanlar bu psikolojiyle yaşamlarını  sürdürdüğü için bazı temel ihtiyaç ve sosyal aktivitelerinden fedakarlık yapıyor.  Herkes bu fedakarlıkları yapınca bazen gereksiz tedbirler alınıyor. Ve bu,  piyasadaki ekonomik yapıya çok ağır yansıyor" diye konuştu.

Özyiğit, insanların artık elindeki parayı zaruri bir ihtiyaç olmadıkça  harcamadığına değinerek, şöyle devam etti:

"ABD ve Avrupa uzun süredir kriz görmemiş. ABD vatandaşı krizin kelime  anlamını bile bilmiyor neredeyse. Biz ise krizle yaşamayı çok iyi öğrenmiş bir  milletiz. Kriz söylemlerinin insan psikolojisinin çok derinlerine yansıdığına  inanıyorum. Onun için bir an önce bu psikolojiyi düzeltip, normal yaşantımıza  dönmeliyiz. Kriz psikolojisinden çıkmamız gerektiğini düşünüyorum."

Kendisinin de harcamalarında kısıntıya gittiğini kaydeden Özyiğit, bunun  doğru olmadığını söyledi. Özyiğit, "Herkes böyle yaparsa domino etkisiyle krizin  daha derin etkileri olabilir" dedi.
Özyiğit, ekonomik krizle birlikte cirolarda yüzde 20-25 civarında düşüş  yaşandığını ifade ederek, "Aslında hepimiz psikolojik olarak derinden  etkilendik. İşadamlarımız panik havasında. Bu paniğin çok yanlış olduğunu ve bu  panik ortamında, bu psikolojiyle iş adamlarının doğru kararlar verip,  şirketlerini doğru yönetebileceklerine inanmıyorum" görüşünü dile getirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.