ESTETİK MÜDAHALEDE NEDEN PATLADI?

Estetik müdahale yaşının giderek düştüğü ve ergen yaşta genç kızların ellerinde modellerle estetik müdahale yaptırmalarının altında yatan sebepler nelerdir? Kendi bedeninden memnun olmayan ve estetik kaygılar yaşayan bu gençlerin yaşadıkları duygu durumlar nelerdir? Yaşanan bir özenti midir? Başkalarını kendi bedenlerinde yaşatmak istemelerindeki psikolojik altyapıyı ve eşlik eden hastalıkları uzmanlar ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Estetik kaygıların altında hangi duyguların yattığı, beğenilme isteğinin mi, beğenilmeme korkusunun mu yattığı ve bu kişilerin hangi duygularla estetik ameliyatlara yönlendikleri dile getirilecek. Estetik kaygılar hangi duygu zemininden beslenir? Estetik kaygıda kişilik tiplerinin bir önemi var mı? Estetik kaygı yaşama hangi yaşlarda ortaya çıkar? Öğrenilmişlik durumundan söz edebilir miyiz? Kaygının aşırı olması halinde ne gibi psikiyatrik durumlar ortaya çıkar? Bu kaygıyı yüksek derecede yaşayan bir öğrenci nelerle karşılaşır? Akademik başarısı etkilenir mi? Estetik kaygının yüksek olması evlilik yaşamına nasıl etki eder? Estetik müdahalelerin artışının altında yatan duygusal sebepler nelerdir?

Estetik kaygılar ergenlik döneminde neden zirve yaparlar? Estetik kaygıların artışında değişen rol modellerin etkileri de var mıdır? Ergenlerin bedenlerine müdahale edilmesine bu kadar açık ve istekli olmalarında kültürel karmaşanın, kimlik arayışının rolü var mıdır?

Özgüven eksikliğinin rolü nedir?

Estetik müdahale sonrası istediği şekle giremeyen ve tekrar müdahaleler yaptıran bu kişilerin psikolojilerinde ne gibi dalgalanmalar olmaktadır? gibi konuların ele alınacağı 'İyi Bak Kendine' programının konukları Memory Center Bağdat Caddesi Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman psikolog Zehra Erol Psikiyatri Uzmanı Barış Önen Ünsalver konuyu enine boyuna irdeleyecek ve zihinlerdeki sorulara cevaplar arayacaklar.

Konuyla ilgili soruların canlı bağlantılar ile seyirci sorularının alınacağı ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorularının da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacağı Ayhan Pala'nın yönetmenliğinde Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu kendine iyi bakmak isteyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30’dan sonra ÜLKE TV'de..


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.