Etli butlu olsun diye beslenen çocuklar obez oluyor

"Etli butlu olsun" diye çok yedirilen çocuklar ileriki yaşlarda obez olabilir.

"Etli butlu olsun" diye çok yedirilen çocuklar ileriki yaşlarda obez olabilir.

Erzurum'da’şeker hastalığı ve sağlıklı yaşamın sırları’ konulu panelde konuşan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Uzman Dr. Çiğdem Özdemir, "Etli butlu olsun" diye çok yedirilen çocukların ileriki yaşlarda obez olduğunu bildirdi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından çok amaçlı konferans salonunda Dünya Diyabet Günü nedeniyle ’şeker hastalığı ve sağlıklı yaşam sırları’ konulu panel düzenlendi. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde uzman doktor Çiğdem Özdemir, obezitenin tüm hastalıkların temelini oluşturduğunu belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Dünyada 1.3 milyar insanın aşırı kilolu ve obez olduğunu anlatan Dahiliye uzmanı Dr. Çiğdem Özdemir bunun sonucunda diyabetin oluştuğunu söyledi. Çiğdem Özdemir "Fast -Food dediğimiz ayakta hızlı yeme şeklinde atıştırmalar, sadece erişkinler değil, aynı zamanda çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireylerde şeker hastalığını etkilemektedir. Mesela 3-10 yaş grubu arasındaki aşırı kilolu çocukların yüzde 50’sinde erişkin dönemde de kilolu olma olasılığı çok yüksek. Biz genelde toplum olarak çocuklarımızı ’Bu çok zayıf, biraz daha yedirelim. Bunun budu ne? Kolu, bacağı çok ince. Çok zayıf bu çocuk’ diye sürekli yedirmeye çalışırız. Ama aslında farkında olmadan bu gruptaki çocukları ilerideki yaşlarda diyabet ve obeziteyle baş başa bırakıyoruz" diye konuştu. Öte yandan Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Selvihan Tapanoğlu Karaca da, sağlıklı yaşam için her gün 5 kilometre ya da 10 bin adım yüremek gerektiğini bildirdi. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:18 Kasım 2012