EV TOZLARIYLA BAŞA ÇIKIN

Anneyizbiz
 
Gözle görülmeyen ev tozu akarlarının dışkıları alerjen niteliği taşıyor. Akarlar en fazla yatak, yorgan, yastık, halıda bulunur.


Ev Tozu Akarları En Sık Görülen Alerjenlerdir

Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazı maddelere karşı duyarlı kişilerde bedenin zarar görmesine sebep olan doku cevaplarının ortaya çıkmasına “alerji”, bu reaksiyona neden olan maddelere de “alerjen” denir. Ev tozu akarları ise en sık görülen alerjenlerdendir.

Akarlar, eklembacaklılar sınıfından, ev tozunda yaşayan küçük, gözle görülmeyen böcekçiklerdir. İdeal olarak 25 derece sıcaklık ve yüzde 75 nemli ortamlarda yaşarlar. İnsanların deri döküntüleri ile beslenirler. Esas olarak dışkıları alerjen niteliği taşır. Bu yapışkan dışkı parçaları çeşitli eşyalara yapışır ve ev içi etkinliklerle sürekli olarak havaya karışır.

AİLE BİREYLERİNİN KORUNMASI İÇİN

Işığı az gören, sıcak ve nemli evler akarlar için ideal bir ortam sağlar. Akarlar en fazla yatak, yorgan, yastık, halı, kumaş kaplı mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunurlar. Aile bireylerinin ev tozu akarlarından korunması için;

- Alerjen geçirmeme özelliği olan nitelikli, fermuarlı yatak, yorgan yastık kılıfları kullanılmalıdır.

- Evde ve işyerinde havalandırma artırılmalı, rutubet önlenmelidir.

- Kumaş döşenmiş eşyalar yerine, deri, suni deri, ahşap ve plastikten yapılmış olanlar tercih edilmelidir.

- Ev işi yaparken maske kullanılabilir.

- Emiş gücü yüksek bir elektrik süpürgesiyle haftada en az bir kere derin temizlik yapılmalı, ardından nemli bir bezle silinerek temizlik tamamlanmalıdır.

- Mümkünse evde halı kullanılmamalıdır.

- Tüylü ve içi dolu oyuncaklar alınmamalı veya ortadan kaldırılmalıdır.

- Anti tozakarı koruyucu kılıfların üzerinde kullanılan nevresim takımları haftada bir kez, 60 derecenin üzerinde yıkanmalıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.