Evde koronavirüslü biri varsa nasıl korunmalı?

Evde koronavirüslü biri varsa nasıl korunmalı? Evinizde Bir Kişide COVID-19 Varsa: Evdeki Diğer Kişileri Nasıl Güvende Tutabiliriz?

Hepimiz kendimizi ve sevdiklerimizi Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19'a neden olan virüsün bulaşmasından nasıl koruyacağımızın temellerini öğrendik. Etkili sosyal uzaklaşma, dikkatli el hijyeni ile birlikte, “yüksek temas yüzeylerini” dezenfekte ederek ve hasta insanlardan uzak durmak Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19'a yakalanmanın önlenmesinde çok önemli rol oynuyor.

EVDE KORONAVİRÜSLÜ COVİD 19 HASTASI VARSA

Tüm hazırlığımızla bile, birlikte yaşadığımız birine virüs bulaşma şansı var. Bazı tahminlere göre, insanların yaklaşık% 60'ı Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 alacak (çoğu insan hastaneye yatmayı gerektirmeyecek hafif ila orta şiddette semptomlara sahip olacaktır). Bu nedenle, bir aile üyesine veya birlikte yaşadığınız bir kişiye Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 tanısı konmuş veya bunlardan şüphelenilmesi ve evde bakılması gerektiğinde bir “izolasyon bölgesi” planı hazırlamak iyi bir fikirdir.

EVDE KORONAVİRÜSLÜ COVİD 19 HASTASI VARSA NELERE DİKKAT ETMELİ

Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında ve kontamine yüzeylerle temas ettiğinde virüsün damlacıklar yoluyla bulaştığını bildiğimizden, güvende kalmak için atabileceğimiz adımlar ve Evinizde bir "yalıtım bölgesi" oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var :

Evde Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19  hastası olanlar neler yapmalı?

- Ayrı bir odada kalın
- Ayrı bir banyo kullanın
- Kaldığınız alanı iyi havalandırın
- Maske takın
- Tabak, bardaklarınız ayrı olsun
- İnsanlarla aranızda en az 2 metre olan bir alan olsun
- Klima ve havalandırmalara dikkat edin
- Evcil hayvanlarla iletişime geçmeyin
- Ev temizliğine dikkat edin
- Çamaşırların yıkanmasına dikkat edin

AYRI BİR ODA BELİRLEYİN

Mümkünse kapıyı kapatabileceğiniz ayrı bir oda belirleyin. Bu bir seçenek değilse, hasta kişi ile diğer insanlar arasında en az 2 metre olan bir alan bulun.

MÜMKÜNSE BANYO VE TUVALET AYRI OLMALI

Hasta olmayanlar, varsa farklı bir banyo kullanmalıdır. Ayrı bir banyo yoksa, hasta kişi her kullanımdan sonra banyoyu temizlemelidir. Evdeki diğer kişiler, tekrar kullanmadan önce banyonun en az 30 dakika boyunca "havalanmasına izin vermelidir. Ve evdeki herkesin hangi tuvaleti kullandıklarına bakılmaksızın yıkama sırasında klozet kapağını kapattığından ve dışkıdaki viral partiküllerin havada asılı kalmasını önlemek için havalandırmanın çalıştırdığından emin olun.

EVİ HAVALANDIRIN, KLİMALARA DİKKAT

Evdeki paylaşılan alanların, klima veya açık pencere ile iyi hava akışına sahip olduğundan emin olun. Hava filtreleri ve hava temizleyicileri de bu durumlarda yardımcı olabilir - MERV 13 veya üstü olarak belirtilen hava filtrelerini arayın. Havayı nemlendirmek de yardımcı olabilir, çünkü Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 daha düşük nemde daha uzun yaşar. Nemin% 40-60 arasına ayarlanması idealdir.

MUTLAKA MASKE TAKILMALI

Mümkünse, hasta aile üyesi, başkalarının yanındayken bir yüz maskesi takmalıdır. Bakıcılar hasta bir kişinin 2 metre yakınında olduğunda da kullanabilir. Bir yüz maskesi yoksa, yakın temasta geçme süresini 15 dakikadan daha kısa bir süre ile sınırlayın ve hasta kişinin temas ettiği tüm yüzeyleri dezenfekte edin.

BULAŞIKLAR, TABAK, BARDAK HİJYENİNE DİKKAT!

Evde bir yüz maskesi olmaması sizi endişelendiriyorsa, evde bir kendin yap  yüz maskesi yapabilirsiniz, ancak bir kendin yap  maskesinin gerçekten ne kadar koruma sunduğunu hala bilmediğimizi unutmayın. Birini yaparsanız, ağzınızın ve burnunuzun etrafına iyice oturduğundan emin olun. Cambridge Üniversitesi, farklı malzemelerden alabileceğiniz korumayı inceleyen bazı çalışmalar yaptı. Bulaşıkları, bardakları, mutfak eşyaları, havlular, yatak takımları veya diğer eşyaları paylaşmaktan kaçının.

EVCİL HAYVANLARLA ETKİLEŞİM YAPILMAMALI

Hasta aile üyesinin evde evcil hayvanlarla etkileşime girmesine veya bu hayvanlarla ilgilenmesine izin vermeyin.

EVİNİZİ İYİCE TEMİZLEYİN

Tezgahlar, masa tablaları, kapı tokmağı, banyo armatürleri, tuvaletler, telefonlar, klavyeler, tabletler ve komodinler gibi tüm “yüksek dokunuşlu” yüzeyleri her gün temizleyin. Ayrıca, üzerinde kan, dışkı veya vücut sıvıları olabilecek yüzeyleri temizleyin.

Çamaşırları iyice yıkayın. Mümkünse, kirli çamaşırları tutarken tek kullanımlık eldivenler giyin ve kirli çamaşırları vücudunuzdan uzak tutun. Eldivenlerinizi çıkardıktan hemen sonra ellerinizi temizlemeyi unutmayın.

ELDİVEN VE MASKELERİ NASIL İMHA ETMELİ

Kullanılmış tek kullanımlık eldivenleri, yüz maskelerini ve diğer kontamine ürünleri diğer ev atıkları ile birlikte atmadan önce bir torbaya koyun.

Sevdiğiniz kişinin semptomlarını izlediğinizden emin olun ve semptomları kötüleşirse derhal sağlık ekibini arayın.

Hasta olan birine bakmak büyük bir sorumluluktur. Aynı zamanda, kendinize bakmak inanılmaz derecede önemlidir. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapın ve vücudunuza dikkat edin. Siz veya evdeki diğer kişiler semptom geliştirmeye başlarsa, hemen sağlık ekibinizle temasa geçtiğinizden emin olun


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Mayıs 2020Yayınlanma Tarihi:30 Nisan 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.