Evlenmeden önce kendinize sormanız gerekenler

Evlenmeden önce bir düşünün! İşte evlenmeden önce işte, kendinize sormanız gerekenler!

Evlenmeden önce bir düşünün! İşte evlenmeden önce işte, kendinize sormanız gerekenler!

evlenmeden_onceEvlilik öncesi birçok farklı konu masaya yatırılır ve çiftler, evliliğe hazır olup olmadıklarını, birbirlerine uyup uymadıklarını, evliliğe bakış açılarını ve evlilikten beklentilerini gerçekçi bir şekilde irdelerler. Uzmanlar, bu konuda size yardımcı olabilecek önerilerde bulunuyor.

EŞİNİZLE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

NEDEN EVLENMEK İSTİYORUM?

Neden evlenmek istediğiniz çok önemli bir sorudur. Aileden kaçış mı, sorunlardan kaçış mı, geç kalma korkuları mı, çocuk sahibi olmak istemeniz mi, yoksa gerçekten bir insanla evlilik bağıyla bağlanarak bir aile mi kurmak istiyorsunuz?

NEDEN BU KİŞİYLE EVLENMEK İSTİYORUM?

Neden başka biriyle değil de bu insanla evlenmek istiyorsunuz? Birbirinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Birlikte ortak sorumluluklar alınca ilişkiniz bundan nasıl etkilenecek? Birlikte aynı evin içinde uzun yıllar birbirinizi destekleyerek ve geliştirerek yaşayabilecek misiniz?

NASIL BİR EŞ MODELİ İSTİYORUM?

Nasıl bir eş modeli istiyorsunuz? Koruyucu, modern, geleneksel, fedakar, serbest, farklı düşünen, anneniz gibi, babanız gibi vb... Evlenmeyi düşündüğünüz insan bu eş modeline uygun yapıda mı? Yoksa evlendikten sonra onu değiştirebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? (Boşuna çabalamayın bunu asla başaramazsınız.) Sakladığımız her olumsuz yönümüz evlilikte ciddi bir tartışma ve uyumsuzluk konusu olarak karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden evlenmeden önce flört ya da nişanlılık döneminizde kendinizi olduğunuz gibi ortaya koymalı ve hiçbir yönünüzü birlikte olduğunuz insandan saklamamalısınız.

HAYATA BAKIŞIMIZ PARALEL Mİ?

Hayata benzer bir pencereden bakabiliyorsanız birbirinizi her zaman için doğru algılamanız mümkün. Siz olayların hep olumlu yönünü gören ancak eşiniz hep olumsuz yanını gören bir yapıdaysa bu farklılığınız her zaman için çatışmalara kaynak oluşturacaktır. Hayatı, insanları, olayları ve olguları benzer bir zeminde algılayabiliyorsanız birbirinize uygunsunuz demektir. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2013