EVLİLİK İÇİN EN ÖNEMLİ TEHLİKE

Bugün Gazetesi

Askerlik, özel görev, yurt dışı çalışmaları zorunlu ayrılıklardır. Ancak dünyanın elektronik bir köy olduğu günümüzde gözle gönül mesafesi birbirine çok yaklaştı. Elektronik ilgi de sevgiyi devam ettirir...

Nevzat TARHAN stresle ilgili tüm bilinmeyenleri anlattı...

Çekiciliğinizi kullanın

Tam tersi. Akıllı kadın cinsel açıdan daha heyecanlanır, canlı ve neşeli olur. Kadının erkeğe karşı en etkili silahı cinsel etkileme gücüdür. Bu gücü kadınlar erkeği geri almak, eve bağlamak için, yasak ilişkiyi engellemek için kullanmalıdırlar. Çünkü erkek Poligam'a (çok eşlilik) yatkındır.

Bu konuyu açtığınızda kadınlar "Ben cinselliği sevmiyorum, hoşlanmıyorum" diyorlar. Doğrudur. Özellikle kültürel özellik olarak kadınlar cinsel yönden duygularını bastırmaktadırlar. Ama seks çılgınlığının yaşandığı günümüzde eşlerinin yasak ilişkisini önlemek için yatakta aktif ve saldırgan kadınlar akıllı kadınlardır.

Uzun ayrılıklara dikkat

Kısa yokluklar sevenler için duyguları güçlendirir. Birbirlerini özlemek sevenler için önemli bir ölçüdür. Uzun yokluklarda sevgi bağlarında zayıflamalar olağandır. İşkolik, kariyer peşinde erkekler veya kadınlar iş heyecanına o derece kendilerini kaptırırlar ki eş ve çocuklar akıllarına bile gelmez. İş seyahatleri sık ve uzun ayrılık gerektirirse evlilik için ateşle oynanıyor denebilir.

Mesafeler "sanal ortamla" yok oldu

"Bensiz yaşamaya alışabilir" kaygısı eşler için önemlidir. "Göz görmeyince gönül de istemez." Evlilik için önemli bir uyarı ve tehlikedir. Askerlik, özel görev, yurtdışı çalışmaları zorunlu ayrılıklardır. Ancak dünyanın elektronik bir köy olduğu günümüzde gözle gönül mesafesi birbirine çok yaklaştı. Elektronik ilgi de sevgiyi devam ettirir.

Eşinize güvenmelisiniz

Eşler zekice olmayan bir yaklaşımla eşini eve bağlı tutmak için" kontrollü gerilim stratejisi" uygulamaya çalışır. Eşini gergin bir ipin üzerinde tutmak kuşku fırtınası içerisinde çok eşin yaptığı hatadır.

Vicdan bekçisi yoksa

Böyle suçlayıcı, yargılayıcı, tehdit edici yaklaşım ilişkide sevgiyi uyandırmaz, korkuyu uyandırır. Eğer bir eş kocasını aldatmak istiyorsa veya koca karısını aldatmak istiyorsa onun vicdanında bekçi yoksa ve sevgi ağır basmıyorsa bir yolunu bulacaktır.

Sevgiyi nasıl uyandırırız?

Ohalde çözüm ilişkide "sevgiyi nasıl uyandırırız'a" kafa yormaktan geçer. Hiç kimse kendisine güvenilmemesinden suçlanmaktan hoşlanmaz. Özellikle doğruyu söylüyorsa, ilişkiye zarar verir.

En büyük armağan

Güvenilmemiş olmak işimizde en kötüyü ortaya çıkarır. Güvenilmiş olmak içimizdeki en iyiyi ortaya çıkarır. Bir insanın eşine inanması ona verilecek en büyük armağandır. Eşinize iyi isimlerle seslenirseniz o ismi koruyabilmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

Güvenini boşa çıkarmamak için çok uğraştım

Rahmetli Ayhan Songar'ın, torunu Almanya'ya giderken ona bir nasihatı vardı "Kızım seni önce Allah'a sonra kendine emanet ediyorum." Küçük hanım "Bu güvene layık olma duygusunu hiç aklımdan çıkaramadım" diyordu.

Cinsel aldatma

"Eşimin ilgi duyduğu bir kadın var, güzel bir evliliğimiz vardı. Bunu neden yaptı, ben ne yapmalıyım, ilgi duyduğu kişi benim kadar bile sevimli değil." Psikolojik danışmana başvuru sebeplerinden birisi de budur. İstatistikler ABD'de her 100 erkekten 70'inin, her 100 kadından 25'inin başka birisi ile beraber olduğunu söylüyor. Boşanmalar 1955’te yüzde 10 iken, bu oran 1995’te yüzde 52'ye çıkmış durumda.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.