EVLİLİK MUTLU OLMA DURUMUDUR

DHA

Uzmanlar öğretmenlere ve öğrencilere mutlu evliliğin sırlarını anlattı. Evlilik mutlu olma ve mutlu etme durumudur denildi.

Kayseri'de bir konferansta konuşan Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Fatih Akbaba, öğretmenlere ve öğrencilere mutlu evliliğin sırlarını anlattı. Yrd.Doç.Dr. Fatih Akbaba, “Evlilik mutlu olma ve mutlu etme durumudur” diye konuştu.

İl Özel İdaresi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘İletişim Ailede Başlar’ başlıklı konferansa Vali Yardımcısı Fikret Dayıoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Lokman Koçer, öğretmenler ve lise öğrencileri katıldı. Konferansta konuşan Yrd.Doç.Dr. Fatih Akbaba, evlilik sorumluluğu ve aile olmanın önemli olduğunu belirterek, “Sevdiğimizi bir bütün olarak düşünmeliyiz. Sevdiğimizin geçmişi ve şu andaki pozisyonu onu tamamlayan unsurlardır. Oysa ki biz onları bilerek ‘evet’ deriz ve evleniriz.

Ama 20 yıl sonra, ‘Ben senin bu yönünü bilmene rağmen evlendim’ deyip başa kakarız. Birbirimizi tırtıklarız. Ama sen, ona, o haliyle ‘evet’ dedin. Düşünmen gereken onun vasıfları, geçmişi ve ailesidir. Evlendikten bir 5 ya da 10 yıl sonra yol arkadaşlığınızı bırakacaksanız, bu doğru bir hareket değildir" dedi.

Yrd.Doç.Dr. Fatih Akbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre 2008 yılında 100 bin kişinin boşandığını, bu çiftlerin çoğunun da 15 ile 20 yıldır evli olduğunu söyledi. Yrd.Doç.Dr. Fatih Akbaba, "Boşanmalarda en büyük etkenlerden biri, bütün olma meselesini doğru algılayamadığımız için çok sonraları yaptığı işe kadar bahane buluyoruz. Kültürel ve pozisyon denkliğini gönül gözüyle algılayamadığımız için çok sonraları başımıza sıkıntı olacaktır. Sevgi bir tablo değildir, bir eş tercih ediyorsunuz. Eşinizi tercih ederken, tablo alır gibi düşünürseniz eşinizin evinize astığınız herhangi bir tablodan bir farkı kalmaz. Evlilik mutlu olma ve mutlu etme durumudur" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.