EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMA

A.A

Türkiye'de, cinsellikle ilgili bilgi edinmek amacıyla evlilik öncesi danışmana başvuran çiftlerin sayısının, hızla artıyor.


Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Danışmanlık ve rehberliğin, kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve kişilere yol gösterilmesi amacıyla verildiğini belirten Keçe, cinsel terapi ile cinsel danışmanlık ve rehberliğin, birbirinden farklı olduğuna dikkati çekti.
Keçe, cinsel terapinin, bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle tedavi edilmesini içerdiğine işaret ederek, cinsel danışmanlık ve rehberliğin ise kişinin cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri gibi konularda bilgilendirmesini kapsadığını ifade etti.

Çiftlerin, evlilik sürecinde bir koşuşturma içine girdiğini belirten Keçe, "Bu süreçte, gelinlik ve damatlık arayışı, pasta seçimi, düğün dansının nasıl olacağı, hatta hangi parçada dans edileceği gibi birçok ayrıntıyı düşünmek zorunda kalan çiftlere, mutlaka evlilik öncesi danışma ve rehberlik hizmeti almalarını da tavsiye ediyorum" dedi.

"CİNSEL AÇIDAN BİLGİSİZ NESİLLER YETİŞİYOR"

Keçe, Türkiye'de aile ve okulda cinsel eğitim olmadığı için cinsel açıdan bilgisiz nesillerin yetiştiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Toplum olarak cinsel konularda o kadar bilgisiziz ki cinsellikle ilgili çok basit ve temel konuları bile büyütüp hayatımızın en büyük sorunu haline getirebiliyoruz. Özellikle yeni evli çiftler, cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlar gitgide büyüyüp, evlilik ilişkisini ve çiftin psikolojini bozar hale gelebiliyor. Oysa çiftler, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmeti aldıklarında, cinsellikle ilgili doğru bilgi edindikleri ve endişelerinden sıyrıldıkları için evliliğe ve cinselliğe karşı sağlıklı bir adım atmış oluyorlar."

"UZMANLARIMIZ, GELEN TELEFONLARA YETİŞMEYE ÇALIŞIYOR"

Dr. Cem Keçe, son zamanlarda, evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak için evlilik öncesi danışmanlarına başvuranlarda artış gözlendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Evliliklerin arttığı yaz döneminde, başvurular yoğunlaşıyor. Günde yüzlerce telefon alıyoruz. Buna e-posta yoluyla gelen sorular da eklendiğinde, oldukça büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Uzmanlarımız, gelen telefonlara yetişmeye çalışıyor. Erkekler de kadınlar da kaygılarından kurtulmak için bizlere sorularını yöneltiyorlar. Biz de doğru bilgi verip, psikolojik destek sunarak, yardımcı olmaya çalışıyoruz."

Kişilerin bu hizmetten yararlanmaları için illa evlilik hazırlığında olmalarının gerekmediğini ifade eden Keçe, cinsel konularda bilgi sahibi olmak isteyen ya da ileride evlilik düşüncesi olan ancak endişeleri yüzünden karşı cinsle iletişim kurmaya çekinen bireylerin de bu hizmetten faydalanabileceğini kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.