EVLİLİKTE İLK GECE KORKUSU

Evlilikte ilk gece korkusunun giderilmesi için genç beyinlerin eğitimle yanlış bilgilerden arındırılması gerektiği açıklandı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi  Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Sargın, evlilikte ilk gece  korkusunun giderilmesi için genç beyinlerin eğitimle masalsı yanlış bilgilerden  arındırılması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Sargın, yaptığı yazılı açıklamada, çocukluğundan itibaren karşı  cins ile arkadaşlığı kısıtlı ve cinsel konularda kulaktan dolma, çoğunlukla  yanlış bilgilerle büyümüş gençlerde, evliliklerinin ilk gecesi ilişkiyi  gerçekleştirememeye bağlı sorunlar oluştuğunu belirtti.

Daha çok kırsal bölgelerde görülmekle birlikte ruhsal yapısı heyecanlı,  içe dönük, şehirde yaşayan kişilerde de problem oluştuğuna işaret eden Sargın, şu  bilgileri verdi:

"Erkeğin, sınırlı bir sürede kendini ispat etme zorunluluğu, her an  hazır vaziyette olmasının beklentisi, sırtına vurularak gerdek odasına  gönderilmesi, ertesi gün çarşaf gösterip gösteremeyeceğinin verdiği sıkıntı,  çoğunlukla hiç tanımamış olduğu bir kişiye mahcup olma korkusu, zihninin kaygılı  olmasına, dolayısı ile cinsel uyarıları iyi algılayamamasına yol açar. Bu durum  cinsel performansı derinden etkiler."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.