Evlilikte kendinizi kandırmayın!

Evlenmeden önce kendinize bunları mutlaka sorun!

Evlenmeden önce kendinize bunları mutlaka sorun!

evlilikEvliliklerde çoğu zaman farkında olmadığımız psikolojik faktörler rol oynar ve evlilik ilişkisinin geleceğini belirler. Evlilik öncesi göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli kriterler vardır. İşte bu kriterleri, Uzman Psikolojik Danışman Tunç Tataker açıklıyor. Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin;

EŞİNİZLE SAĞLIKLI İLETİŞİ KURMANIN YOLLARI

• Evliliğe ve yaşama bakış açısı • İleride yapmak istediklerinizi destekleyici olup olmayacağı • Cinselliğe bakış açısı • Çocuk sahibi olmaya ve çocuk yetiştirmeye bakışı • Kendi ailesiyle ilişkileri • Kendi anne babasının birbirleriyle olan ilişkileri • Mesleği ve ekonomik durumu • Geçirdiği hastalıklar • Annesine (veya ailesine) bağımlı olup olmadığı • Psikolojik bir sorununun olup olmadığı • Kişilik özellikleri • Geçmiş ilişkileri Gibi daha birçok faktör, evliliğinizin sağlıklı olup olmadığını belirleyecektir. Bu nedenle evlenmeden önce bu kriterler iyice tanınmalı, evlenmeyi düşündüğünüz kişiyle tartışılmalıdır. Tüm bu kriterlerin uyumlu olduğu bir evlilik mutluluğu getirir. Ülkemizde çiftler birbirlerini ve birbirlerinin özelliklerini yeterince tanımadan evliliğe adım atmakta ve sonrasında da birçok sürprizle karşılaşmaktadırlar.

EVLENMEDEN ÖNCE KENDİNİZE BUNLARI SORUN

• NEDEN EVLENMEK İSTİYORUM?

Neden evlenmek istediğiniz çok önemli bir sorudur. Aileden kaçış mı, sorunlardan kaçış mı, geç kalma korkuları mı, çocuk sahibi olmak istemeniz mi, yoksa gerçekten bir insanla evlilik bağıyla bağlanarak bir aile mi kurmak istiyorsunuz?

NEDEN BU KİŞİYLE EVLENMEK İSTİYORUM?

Neden başka biriyle değil de bu insanla evlenmek istiyorsunuz? Birbirinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Birlikte ortak sorumluluklar alınca ilişkiniz bundan nasıl etkilenecek? Birlikte aynı evin içinde uzun yıllar birbirinizi destekleyerek ve geliştirerek yaşayabilecek misiniz?

• NASIL BİR EŞ MODELİ İSTİYORUM?

Koruyucu, modern, geleneksel, fedakâr, serbest, farklı düşünen, anneniz gibi, babanız gibi vb. Evlenmeyi düşündüğünüz insan bu eş modelinize uygun yapıda mı? Yoksa evlendikten sonra onu değiştirebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? (Boşuna çabalamayın bunu asla başaramazsınız) Çiftlerin çoğu flört dönemlerinde olumsuz özelliklerini yalıtarak karşı tarafa hiç fark ettirmezler ve her zaman olumlu yönlerini abartılı bir biçimde karşı tarafa sunarlar. Oysa bizimle evlenmek isteyen birinin bizi her yönümüzle tanımış ve varoluşumuzu kabullenmiş olması çok önemlidir. Sakladığımız her olumsuz yönümüz evlilikte ciddi bir tartışma ve uyumsuzluk konusu olarak karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden evlenmeden önce flört ya da nişanlılık döneminizde kendinizi olduğunuz gibi ortaya koymalı ve hiçbir yönünüzü birlikte olduğunuz insandan saklamamalısınız.

HAYATA BAKIŞIMIZ PARALEL Mİ?

Hayata benzer bir pencereden bakabiliyorsanız birbirinizi her zaman için doğru algılamanız mümkün. Siz olayların hep olumlu yönünü gören ancak eşiniz hep olumsuz yanını gören bir yapıdaysa bu farklılığınız her zaman için çatışmalara kaynak oluşturacaktır. Hayatı, insanları, olayları ve olguları benzer bir zeminde algılayabiliyorsanız birbirinize uygunsunuz demektir.

CİNSEL UYUMUMUZ NASIL?

Evliliklerin yarıya yakını cinsel uyumsuzluk ya da cinsel sorunlar yüzünden bitmektedir. Bu yüzden evlenmeden önce cinsel uyumunuzu kültürünüze ve değerlerinize göre test etmelisiniz. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:30 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.