EVLİLİKTE MUTLULUĞUN DEVAMI

Anneyizbiz

Her ilişkide olduğu gibi evlilikte de süreklilik önemlidir. Peki ama bunu nasıl başaracaksınız...İşte cevabı...

Uzmanlar anlatıyor:

Sokaktan aldığınız bir çiçeği eve getirirsiniz birkaç gün sonra solar. Evliliği de iki insanın ortak aldığı bir çiçek gibi düşünün bakımı yapılmaz ise solar gider, iki tarafta bu birlikteliği sürdürme isteği içinde olmalı ki, bu çiçeğin güneşini, gölgesini ayarlamalı suyunu vermeli ki, bu evlilik sürsün.

Evlilikleri sürdürmenin bir takım yolları vardır. Bunlardan bazıları;

TEMEL İLETİŞİM BECERİLERİ ÖĞRENMEK

Evliliği sürdürmek için bazı temel iletişim becerileri vardır bunlar sonradan öğrenilebilir şeyler olduğundan herkes bunları öğrenebilir.

İletişim sürekli konuşmak mıdır? Hayır iletişim öncelikle dinlemek demektir!

Kadınlar genelde; "Efendim ben eşime söylüyorum anlatmaya çalışıyorum beni dinlemiyor." Acaba siz hiç onları dinlediniz mi? Biraz iğneyi kendimize batırmalıyız. Karşı tarafı dinlemeliyiz onları anlamak için dinlemeliyiz. İletişim sadece düşünce paylaşımı da değildir. Hem düşünce hem duygu paylaşımının birlikte olduğu durumlarda sağlıklı iletişim vardır diyebiliriz.

Ben dilini kullanın. Sen dili; sen ne biçim insansın, sen şöylesin sen böylesin sen yanlış düşünüyorsun, sen haksızsın... gibi. Böyle bir konuşma otomatik olarak karşı tarafı savunmaya sevkedecek ve sonuç: kavga.

Ben dili; hayatım seninle bir konu üzerinde konuşmak istiyorum. Seni çok seviyorum ama eve geç gelmen beni üzüyor, korkuyorum, seni özlüyorum... bu tür bir konuşma taşı bile eritir.

İletişim becerilerinin içinde dürüstlük, hakkaniyet, karşı tarafı adam yerine koyma, fikirlerine tercihlerine saygı dıyma gibi özellikler de olmazsa olmazlar.

DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN

Duyguları içinize gömmeyin. İçe atmak demek aslında kalbe atmak değil, hafızaya atmak, kafaya takmak demek.bu da organlarımıza zarar verdiği gibi tüm sinir sistemimizi bozar. Siz duygularınızı paylaştıkça o da sizden öğrenir sizi örnek alır. Duyguları derken sevincinizi, özleminizi, üzüntünüzü, öfkenizi karşı tarafa anlatın ama ben dilini kullanarak.

Siz dünyaya böyle gelmediniz, dünyada oluştunuz anneniz babanız şekillendirdi bazı şeyleri "aman kızım sus, çok konuşma…"

Bir ata sözümüz vardır "Türk milleti söylemez söylenir." diye tam bizi anlatıyor ancak bunların değişmesi lazım. Bu bir evlilik bir birliktelik, katkımızı kurallar içinde aramalıyız. Kavgalar neden çıkar yöntemleri kötü olduğu için. Ben dilini kullanmamız gerekiyor.

BAĞLILIK–BAĞIMLILIK SORUNU

Bağlılık; eşe bağlı olmak, onu sevmek, korumak öbür tarafta bağımlılık; onun kulu kölesi olmak, sen olmadan ben yaşayamam demek. Düşünün çocuklarınızın size bağlı değil de bağımlı olduğunu ne çekilmez olurlardı dimi? Evlilikte eşlerin en büyük şikayeti bu, kadınlar eşlerine çok bağımlılar.

Bir elmanın iki yarısı gibi olmalı çiftler birbirini destekleyen tamamlayan birbirini yok etmeyen. Başka bir insanın sırtına dayanmak ne kadar güvenli olabilir ki. O kişi düşebilir, bizi sırtından atabilir. İnsanın en güvenilir yeri kendi ayaklarıdır. Önce kendinizi sevin kendinize güvenin.

SEVGİ SAYGI İLGİ ONA ÖZEL İLGİ VERİN

Sevgiyi karşı tarafa iletmek çok önemlidir. Kadın ve ya erkek diyor; ben eşimi çok seviyorum ama karşı taraf bunu anlamıyor, hissetmiyor. Öbür tarafa saygı gösterin. Saygı bir insanın elini ayağını öpmek değil, susmak değil saygı, insanı adam yerine koymaktır. Sen varsın ve önemlisin. Onun düşüncelerine hemen muhalefet etmemek, onun düşüncelerini anlamaya çalışmaktır. Terapilerde karşılaşıyoruz; sen adamın nesini sevdin diye soruyorum, beni çok arıyordu halimi hatırımı soruyordu… Kadın adamın ilgisine aşık olmuştur aslında ancak bir süre sonra ilgi bitince evlilik kabusa dönüyor.

Özel ilgi nedir? Arkadaşınız tatile gidiyor ve dönüşte size köyde yaptığı ve sizin çok sevdiği çilek reçelinden getiriyor. Ne düşünürsünüz? “Beni seviyor, çilek reçeli sevdiğimi unutmamış beni hatırlamış ve düşünmüş getirmiş.

Bazen ilişkilerde inatçılık yapıyoruz, o yapıyor mu ki, ben de yapayım veya önce o yapsın gibi. Siz bir deneyin o duyguyu ona bir tattırın bakalım sonra neler olacak.

Herkesin ehliyeti vardır dimi, ama demiyoruz onlar da kuralları çiğniyor ben de çiğnerim neden çünkü hayatımızı riske atamayız canımızla malımızla ödeyebiliriz. Sevdiğimiz insanlardan esirgediğimiz ilginin de sonucu vicdan rahatsızlığı, mutsuzluk ve çoğu zaman ruh hastalıkları yani yine bir şekilde yine ilgisizliğimizin cezasını bir şekilde ödüyoruz.

EŞİNİZİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDİN

Karşımızdaki insanı değiştirmeye çalışmayalım kendimizi değiştirmeyi deneyelim. Kişi ancak kendisi isterse değişir. İnsan kendini değiştirebilir ama eşini değiştirmek o kadar kolay değildir. Çocukluğumuzdan beri belli kalıpların içine sokulamaya çalıştık. Biraz o kalıbın dışına çıkmaya çalışınca sen ne terbiyesiz çocuksun, sen şöyle, sen böyle... diye tepkiler aldık. Eşinizi de onun içine sığamayacağı kalıpların içine sokmaya çalışmayın. Bir dua vardır çok faydalı olur; "Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için güç vermek, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır ver, en önemlisi bu ikisi arasındaki farkı görebilmek için akıl ver."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.