Evren Sadece Dev Bir Beyin mi?

Evren sadece dev bir beyin olabilir mi? Bazı bilim adamları böyle düşünüyor. Evren bilinçli olabilir mi? Kulağa biraz çılgınca gelebilir ama bu fikri çok ciddiye alan önde gelen bilim insanları ve matematikçiler var ve bu, evrenle ilgili devam eden bazı gizemleri çözebilir…

Evren Sadece Dev Bir Beyin mi?

Joe Scott, yaklaşık 2 milyon aboneye sahip Youtube kanalında “Evren bilinçli olabilir mi?” konusunu ele aldı.

Joe Scott, youtube kanalında bir fotoğraf paylaşarak, “Bu bir foton ya da en azından bir fotonun görsel temsili ve bu bir yarık ve bir kağıt parçası aslında ikisi ve bu meşhur çift yarık deneyi eminim çoğunuz kimse bakmazsa bundan sonra ne olacağını biliyorsunuzdur. Fotonlar arka duvarda kendilerini bir dalga biçimi modeliyle düzenleyecekler ve bu durum yarıklardan durumların üst üste binmesiyle geçtiklerini gösterecek ve bu yarıklardan birine bir sensör eklerseniz hangi yarıktan geçeceğini belirlemeye çalışacaksınız. Bu kuantum mekaniğindeki en tuhaf şeylerden biridir ve çoğu zaman bilim adamları veya bilim iletişimcileri burada ne olduğunu anlatırken bir şeyler söylerler.” Açıklamasında bulundu.

Joe Scott şöyle devam etti:

“Çift yarık deneyi, maddenin en küçük ölçeklerde garip davranmasına iyi bir örnektir, ancak en büyük ölçeklerde de tuhaf şeyler oluyor, örneğin karanlık madde ve karanlık enerji bu Pandora'nın kümesi, gördüğünüz ışıklar en az dört farklı galaksiden gelen yıldızlar ve galaksiler kümeler, tüm bu karmaşa uzak geçmişte bir ara çarpıştı ve işte mavi renkte kütle konsantrasyonunu içeren birleşik bir çekim. Mavi kütlenin nasıl olduğunu, Optik ışığın olmadığı yerde, bu karanlık maddedir, aslında Pandora'nın kümesindeki kütlenin 75'i karanlık maddedir, karanlık olduğu düşünülmektedir.”

İşte o video…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Zeynep Güçlücan


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Şubat 2024

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.