EYVAH ÇOCUĞUM TIRNAK YİYOR!

NP Grup

Çocukların yaşadıkları takıntıların neler olduğu, hangi duygusal durumlardan kaynaklandığı, ne gibi belirtiler verdiği, tırnak yemenin neden sıkça yaşandığı ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Çocuklarda takıntı nedir? Takıntı sırasında beyinde ne gibi değişimler görülmektedir? Çocukların yaşadığı takıntılarda düzenlilik ve kusursuzluğun yeri nedir? Aşırı baskıcı ve eleştirici aile tutumlarının etkisi ne kadardır? Takıntısı olan çocuklarda dikkat sorunları yaşanır mı? Eşlik eden başka psikiyatrik sorunlar nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Takıntı ve tikler yaşayan çocukların duygu durumu nedir? Çocukta güvensizlik duyguları oluşturur mu? Yüzde oluşan tikler, ve gözde seyirmeler çocukta sosyal kaçınmaya sebep oluyor mu? İstem dışı meydana gelen ses çıkartmalar, kol ve bacak tikleri nasıl oluşur? El yıkaması takıntısı çocuklarda nasıl gelişiyor gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan ve Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım olacaklar.

Çocuklarda takıntılarda genetik durum nedir, anksiyete takıntıyı besler mi, sınavları etkiler mi, aile içi sorunlar sebep olur mu, tedavisinde ilaç kullanılır mı, psikoterapi neler sağlar gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan;
Stony Brook Üniversitesi'nin yaptığı araştırmanın sonuçlarını değerlendirecek. Bu çalışmada gen varyasyonlarının bir kişinin depresyona meyilli olup olmadığını belirlediği konusunda çeşitli klinik verilerin zaten bulunduğu belirtiliyor. Araştırma sonunda, söz konusu gen varyasyonuna sahip olanlarda ve stresin yoğun olduğu kişilerde, beynin depresyon ve endişe gibi duygularla ilgili "amigdala" bölgesinin aşırı çalıştığı görülmüş. Tarhan, bu kişilerde, depresyon kaynaklarından olan kuruntulu düşünce seviyesinin yüksek olduğu belirlenen çalışmayı İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.