FASTFOOD'DA ASTIM RİSKİ

REUTERS
        
Haftada 3 ya da daha fazla hamburger yiyen çocukların astıma yakalanma riskinin daha fazla olduğu  bildirildi.


Almanya'nın Ulm Üniversitesi'nden Gabriele Nagel ve ekibinin yaptığı  araştırma, haftada 3 ya da daha fazla hamburger yiyen çocukların astıma yakalanma  riskinin daha fazla olduğunu, meyve, sebze ve balık ağırlıklı beslenmenin ise  astımdan koruyabildiğini gösterdi.

Nagel ve ekibi, 20 ülkeden 8-12 yaşındaki 50 bin çocuğu kapsayan verileri  inceledi. Bu çocuklardan yaklaşık 30 binine alerji testi yapıldığı görüldü.

Beslenme biçiminin polen gibi yaygın alerji yapıcılara duyarlıkla  bağlantılı olmayabileceğini, ancak astım veya hırıltılı solunuma yakalanma  sıklığını etkileyebileceğini belirten bilim adamları, meyve, sebze ağırlıklı  beslenmenin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmemiş ülkelerde de astım ve  hırıltılı solunum oranının azlığıyla ilişkili olduğunu vurguladı.

Balık ağırlıklı beslenmenin gelişmiş ülkelerde, pişmiş yeşil sebze  ağırlıklı beslenmeninse gelişmemiş ülkelerde yaşayan çocukları astım yada  hırıltılı solunumdan koruyabildiğine dikkat çekildi.

Gelişmiş ülkelerde haftada 3 ya da daha fazla hamburger yemenin bu  hastalıkların yaygınlığının daha fazla olmasıyla bağlantılı olabileceğini  belirten bilim adamları, et ağırlıklı beslenmeninse etkisinin bulunmadığını  vurguladı.

Hamburger yeme sıklığının başka etkenlerin bir göstergesi olabileceği,  yoksul ülkelerde hamburger ve astım riski arasında bağlantı bulunmadığının  belirtildiği araştırma "Thorax" dergisinde yayımlandı.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.