FAYDALI İNSAN PROJESİ

A.A

Öğrenci ile  veliler ve öğretmenlerin istenmeyen davranışlardan kurtulmasını amaçlayan  proje başlıyor.

 


Yaklaşık 5 bin öğrenci ile  veliler ve öğretmenlerin istenmeyen davranışlardan kurtulmasını amaçlayan  “Faydalı İnsan Projesi”, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında aldığı  destekle 2010-2011 döneminde yaklaşık 20 ilde uygulanacak.

Proje Koordinatörü Mehmet Akman, Gaziantep ile 10 ilde yürütülen çalışmalarda yüzde 88 başarı elde ettiklerini  belirtti.

Tamamen gönüllü eğitimciler ve okul aile birliklerinin desteğiyle,  binlerce öğretmen, öğrenci ve veliye ulaştıklarını, proje uygulama süresince  şimdiye kadar 5 bin kişinin projeye gönüllü olarak dahil olduğunu kaydeden Akman,  bu sayede bireylerin istenmeyen davranışlarından kurtulduğunu, özel  yeteneklerinin ortaya çıkarıldığını dile getirdi.

Bu yıl projeye başvuru sayısının rekor seviyeye ulaştığını aktaran Akman,  sözlerine şöyle devam etti:

“35 ilin AR-GE temsilcileri, emniyet müdürleri, milli eğitim müdürleri,  vali yardımcıları hatta vali düzeyinde aranarak tebrik edildik. Projemize ilgi  çok büyük, onlarca ilden konferans teklifleri alıyoruz. Projenin uygulanmasını  yetkililerimiz bizzat istediler. Bu durum bizi çok duygulandırdı. Bu müracaatları  imkanlarımız ölçüsünde değerlendirdik ve bu dönem yaklaşık 20 ilimiz proje  kapsamına alınacak.

Ayrıca projemiz Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında destek almaya  hak kazandı. Türkiye genelinde bilgilendirme konferansları ile milyonlarca bireyi  proje sürecine dahil ederek, değişim sürecini hızlandıracağız. Bu dönem sadece  Gaziantep'te 20 okulda yaklaşık 5 bin kişiyi proje kapsamına alacağız.”
        
“KEYİFLİ BİR UYGULAMA”
        
Mehmet Akman, projenin gönüllü olarak uygulandığını ve oyun yöntemi ile  katılımcıyı ürkütmeden bir süreç oluşturulduğunu belirtti.
Proje çerçevesinde, kişilerin öncelikle kendileriyle ve istenmeyen  davranışlarıyla yüzleştiğini ve bu davranışlardan kurtulmak için gönüllü hale  geldiğini anlatan Akman, projeye katılan bireylerin çevresinde, onları önemseyen  ve değişimlerine katkıda bulunacak, öğrenci, öğretmen, uzman ve veliden oluşan  samimi ve sıcak bir çevre oluşturulduğunu ifade eden Akman, şunları anlattı:

“İstenmeyen davranışı olan kişi, şefkat, ilgi ve dayanışmayla güzel bir  mücadele içine giriyor. Bu mücadelenin içinde oyun var, dostluk, birliktelik,  güven var. Bütün taraflar zevkle bu oyunun içinde yer alıyor ve bu kişiyi  istenmeyen davranışından vazgeçirme konusunda el birliğiyle çalışıyor.

Faydalı İnsan Projesi'yle yok edilen davranışlar arasında, yalan  söylemek, küfretmek, hayatı sevmemek, sigara içmek, derslere çalışmamak, aile içi  geçimsizlik, okulu ve öğretmenini sevmeme gibi istenmeyen davranışlar  bulunuyor.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Kasım 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.