FAZLA MESAİ KALBE ZARAR

AFP

2 saati aşan fazla mesainin, kalp damar hastalıkları bakımından ciddi bir risk artışına neden olduğu ortaya çıktı.


İngiltere'de 10 binden fazla çalışanın 25 yıl izlendiği “Whitehall II” adlı araştırmanın sonuçları, “Avrupa Kalp Dergisi”nin (European Heart Journal) 12 Mayıs 2010 tarihli sayısında yayımlandı.

Araştırma, 7 saat olarak kabul edilen normal mesainin üzerinde çalışanların, normal çalışanlara oranla kalp krizine bağlı ölüm, ölümcül olmayan kalp krizi ve anjiyo gibi kalp risklerini yüzde 60 oranında artırdıklarını ortaya koyuyor.

Araştırma ekibinden Londra Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Manianna Virtanen, kilo, kolesterol ya da sigara kullanımı gibi kalp hastalıklarını tetikleyen faktörlerin de göz önünde bulundurulduğu ve katılımcılar için koşulların eşitlendiği araştırmada, diğer faktörlerden bağımsız olarak fazla çalışmanın etkilerinin yüzde 60 gibi yüksek bir oran olmasının dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Fazla mesai ile koroner kalp hastalıkları arasındaki bağlantıya işaret edecek çalışmaların sayısının artması gerektiğine işaret eden Virtanen, ayrıca, fazla çalışma ile tip 2 diyabet ve depresyon arasındaki olası bağların da araştırılması gereken konular arasında yer aldığını belirtti.

Londra merkezli 20 farklı iş yerinde çalışan 10 bin 308 kişinin izlendiği araştırmaya göre, bir ya da iki saat fazla çalışma, kalp hastalıkları yönünden risk oluşturmazken, 3 saat ve üzerindeki fazla mesai “kalbi yoruyor”.

Araştırmayı yürüten ekip, fazla çalışma ile kalp sorunları arasındaki bağlantının olası nedenlerinin başında, fazla çalışmanın kişiyi “Tip A Davranış Biçimi” olarak tanımlanan davranışa sürüklemesini gösteriyorlar. Tip A davranış biçimi “gergin, sinirli, hassas, zaman endişesi yaşayan” kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

Uzmanlar, uykuya yeterince zaman ayıramamak, yatağa girmeden önce günün stresinden arınacak vakit bulamamak ve iş stresine bağlı gizli tansiyonun da etkili olabileceğini belirtiyor. Bu tür tansiyon, rutin kontrollerde kendini göstermediği için “gizli” olarak adlandırılıyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.