FAZLA MEŞRUBAT İÇENLER DİKKAT

AFP

Haftada en az iki kez meşrubat içenlerde pankreas kanseri riskinin çok daha fazla olduğu bildirildi.

Singapur'da yapılan, 60 bin civarında kişiyi kapsayan araştırmada,  meşrubat yerine daha ziyade meyve suyu içenlerde ise bu riskte artış bulunmadığı  belirtildi.

Araştırma başkanı Minnesota Üniversitesinden Mark Pereira,  meşrubatlardaki yüksek seviyedeki şekerin vücutta insülini artırıyor ve bunun da  pankreas kanser hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunuyor olabileceğini söyledi.
 
"Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" dergisinde yayımlanan  araştırmada, söz konusu 60 bin kişi 14 yıl boyunca takip edildi.

Zaman içinde gönüllülerden 140'ında pankreas kanseri görüldü. Pankreas  kanserine yakalananların yüzde 87'sinin haftada 2 veya daha fazla meşrubat içme  alışkanlıklarını olduğu tespit edildi.

Daha önce yapılan bazı araştırmalarda da pankreas kanseriyle kırmızı et,  özellikle de çok kızarmış ve kavrulmuş et arasında bağlantı bulunmuştu.
 
Pankreas kanseri, en öldürücü kanser türleri arasında bulunuyor.

Amerikan Kanser Derneği'ne göre, pankreas kanserlilerin 5 yıl yaşama  oranı sadece yüzde 5.

Bazı bilim adamları, yüksek şeker tüketiminin bazı türdeki kanserleri  tetiklediğini düşünüyorlar. Tümör hücrelerinin normal hücrelerden daha çok glikoz  tükettiği belirtiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.