Fazla televizyon seyreden çocukların gelişimi etkileniyor

Televizyon karşısında fazla zaman geçiren çocukların bel çevresinin genişlediği belirlendi.

Televizyon karşısında fazla zaman geçiren  çocukların bel çevresinin genişlediği belirlendi.

Kanada'daki Montreal Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, 2 ila 4  yaşındaki çocukların bel çevresinin 10 yaşına kadar, haftada televizyon  karşısında fazladan geçirilen her saat için yarım milimetre genişlediğini ve bu  çocukların kaslarının zayıflamasına yol açabileceğini gösterdi.

 ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırma, aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 15'inin haftada 18  saatten fazla televizyon karşısında kaldığını ve araştırmaya katılan çocukların  10 yaşına geldiğinde televizyon izleme alışkanları nedeniyle bel çevrelerinin 7,6  milimetre kalınlaşabileceğini ortaya koydu. Haftada 1 saat fazla televizyon karşısında kalan çocuklarda, zıplama  mesafesinin de 0,36 santimetre azaldığı da görüldü. Araştırmada 1314 çocuğun televizyon seyretme alışkanlıkları incelendi. Araştırmacılar, 4 yaşındaki çocukların haftada ortalama 8,8 saat  televizyon seyrettiklerini ve bu rakamın 2 yıl içinde 14,8 saate çıkabileceğini  belirtti. Uzmanlar, 2 yaş üzerindeki çocukların günde 2 saatten fazla televizyon  seyretmemesini öneriyor. Araştırma, "BioMed Central" dergisinde yayımlandı. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Temmuz 2012Yayınlanma Tarihi:20 Temmuz 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.