FELÇ GEÇİREN HASTALAR DİKKAT

AFP

Hong Kong Çin Üniversitesinden Oftalmoloji (göz bilimi) profesörü Dexter Leung, Hong Kong'da üç yıl süren araştırmalarında hafif felç geçiren glakom hastalarının hafif felç geçirmeyen glakom hastalarına göre görme yetilerini kaybetme oranının yüzde 61 fazla olduğunu söyledi.

Leung, beyindeki hafif felçlerin muhtemelen gözü etkilediğini ifade ederken, araştırmanın öncüsü Profesör Dennis Lam, felç için risk faktörü oluşturan şeker ve yüksek tansiyonu denetim altına alıp, spor ve diyeti içeren sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek sistematik bir kontrol oluşturmanın önemine işaret etti.

Optik sinirin hasar görmesi olan glakom, görme alanı kayıpları ve yüksek göz içi basıncı ile kendini belli eden yaygın bir hastalık olarak biliniyor. Uzmanlar, körlüğün ikinci büyük nedeni olan hastalığa 2010 yılına kadar 60 milyondan fazla kişinin yakalanacağını tahmin ediyor.

Sessiz beyin enfartüsü (damar tıkanıklığı) olan hafif felçlerde beyne kan gidişinde sorunlar çıkıyor, hastalar genellikle hafif felç geçirdiğinin farkında olmaksızın bazı beyin fonksiyonlarını kaybedebiliyor.

Oftalmoloji dergisinin bu ayki sayısında yayımlanan araştırmaya 286 glakom hastasının katıldığı bildirildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.