Fibroblast nedir?

Bağ dokusunun ana aktif hücresi olan fibroblast, Fibroblastlar, hücre gövdesinin uçlarından uzanan çıkıntılara sahip, büyük, düz, uzun hücrelerdir. Hücre çekirdeği düz ve ovaldir. Fibroblastlar, kolajenin öncüsü olan tropokollajeni ve bağ dokusundaki hücreler ve lifler arasındaki boşlukları dolduran amorf jel benzeri bir matris olan temel maddeyi üretir.

Fibroblast nedir?

FİBROBLAST NEDİR?

Fibroblastlar gibi hücrelerin hücre iskeletlerinde aktin filament demetleri meydana gelir. Fibroblastların yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar ve bu aktivitenin doku stromasında bulunan fibrositler olarak bilinen hücreler tarafından düzenlenir. Doku yaralanmasının ardından fibroblastlar hasar bölgesine göç ederek yeni kolajen biriktirir ve iyileşme sürecini kolaylaştırır.

Fibroblastlar, karmaşık hücre dışı matris üreterek ve biyofiziksel ve biyokimyasal ipuçları yoluyla sinyal nişleri oluşturarak doku homeostazisine ve hastalığına katılan çeşitli mezenkimal hücrelerdir. Transkripsiyonel ve fonksiyonel olarak organlar arasında ve içinde heterojen olan fibroblastlar, bölgesel konum bilgisini kodlar ve farklı hücresel nesilleri sürdürür.

Fibroblastların hem sağlık hem de hastalıktaki ortak noktalarına ve organa özgü özelliklerine ilişkin ayrıntılı bir mekanik, moleküler ve işlevsel görünüm yeni ortaya çıkmaya başlıyor.

FİBROBLAST NE İŞE YARAR?

Fibroblastlara kanonik olarak derideki künt ve keskin yaralanmalara veya organ çapında gerilmeye karşı direnç gibi çok çeşitli temel organ fonksiyonlarını desteklemek için anatomik olarak çeşitli hücre dışı matriks (ECM) bakımından zengin bağ dokuları oluşturan ve koruyan hücreler denir.

Bunu yaparken fibroblastlar, ECM'deki mikro mimari, biyomekanik ve biyokimyasal ipuçları ve sitokinler, büyüme faktörleri ve metabolitler gibi çözünebilir aracıların düzenlenmiş salgılanması yoluyla komşu hücreler için gerekli nişleri ve konumsal bilgileri sağlar.

Fibroblastlar, bağ dokuları üretmenin ötesinde, embriyonik gelişim, yetişkin homeostazisi ve yaralanma, onarım ve yeniden şekillenme sırasında kemik oluşturan osteoblastlar veya lipid dolu adipositler gibi özel mezenkimal hücre tipleri için progenitör görevi görür.

PLAZMA FİBROBLAST NE YAPAR?

Plazma fibroblast cilt sıkılaştırma tedavisi, cildin yüzeysel küçük miktarlarını buharlaştırarak kollajen üretimini uyarır. Dolayısıyla Fibroblast iyileşme sürecinin bir parçası olarak cilt iyileştikçe sıkılaşır ve gevşeklik veya ince çizgileri giderir. Sonuçlar anında alınıyor ve önümüzdeki altı hafta boyunca iyileşmeye devam ediyor.

Tüm süreç aslında fibroblastı uyaracak ve kolajeni uyaracak küçük kontrollü bir yanıktır. Estetisyen, tedavi alanını yaklaşık 20 dakika boyunca uyuşturacaktır. Gerekirse estetisyen, müşterinin süreçten memnun olmasını sağlamak için bölgeyi tekrar uyuşturacaktır.

Temel olarak kalemden çıkan küçük bir metal elektrot vardır. Deriye hiçbir şey girmez. Elektrot, cildin küçük yüzeysel parçalarını buharlaştıran küçük bir kıvılcım fırlatarak kolajen reaksiyonunun sıkılaşmasını sağlar.

En hassas noktalar her zaman alındır ve bunun nedeni orada çok fazla sinirin ve çok fazla kemiğin bulunmasıdır. Ancak diğer her yer oldukça normal ve bu bölgelerdeki plazma fibroblast derisinin gerilmesi neredeyse statik elektrik şoku gibi hissettiriyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Kasım 2023