Filistinli küçük kız Dima'nın dramı

Filistinli 2 buçuk yaşındaki Dima el-Estal, Gazze'de tedavisi bulunmayan Niemann-Pick hastalığı ile pençeleşiyor ve Türkiye'den yardım bekliyor.

Filistinli 2 buçuk yaşındaki Dima el-Estal, Gazze'de tedavisi bulunmayan Niemann-Pick hastalığı ile pençeleşiyor ve Türkiye'den yardım bekliyor.

dima_dramKüçük kızın annesi Selmi el-Estal Dima'nın böbrek ve dalak büyümesine sebep olan Niemann-Pick hastası olduğunu, Gazze'deki hastanelerde tedavisi olmaması sebebiyle ölümü beklediğini belirtti. Dima'nın karnının sürekli şişik olduğunu ve ağrıdığını belirten Estal, “Herhangi bir hava değişimi Dima'yı etkiliyor. Karnındaki acılar sebebiyle gece boyunca uyuyamıyor. Biz de aynı şekilde onunla beraber acı çekiyoruz. 3 yaşına yaklaşmasına rağmen kızım hastalık sebebiyle yürüyemiyor. Bu hastalık, büyümesini engelleyerek bacaklarını, bedenini taşıyamaz hale getiriyor” diye konuştu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Anne Estal, diğer çocuklar gibi Dima'nın da oynamak istediğini ancak oynarken acıları sebebiyle ağlamaya başladığını dile getirdi. Hastalığın kızı için büyük zorluklara sebep olduğunu anlatan annesi Estal şunları söyledi: “Dima acı çekerken sürekli onunla ilgilenmek, ağlamasını durdurmak için günümün tamamını onunla geçirmek ve kucağımda taşımak zorunda kalıyorum. Acı çeken kızım, şişen karnı sebebiyle günlük hayata ayak uyduramıyor, oturmakta, kalkmakta, uyumakta zorluk çekiyor.”

“ÖLDÜRÜCÜ BİR HASTALIK”

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Hastaneler Genel Müdürü ve Dima'nın doktoru Yusuf Ebu er-Riyş, Niemann-Pick hastalığının kalıtsal bir hastalık olduğunu, böbrek ve dalakta büyümeye, bazı bedensel hareketlerin gerilemesine sebep olduğunu kaydetti. Hastalığın metabolizmadaki sorunlardan kaynaklandığını, vücudun doğru bir şekilde kullanamadığı bazı maddelerin böbrek veya dalakta toplandığını belirten Riyş, maddelerin vücutta belli bir yerde toplanmasının zararlı olduğunu, hastalığa yol açtığını ve çocuğun fiziksel yapısında bozukluğa sebep olduğunu vurguladı. Riyş, hastalık hakkında şunları söyledi: “Bu öldürücü bir hastalık. Gazze'deki hastanelerin bu hastalığı tedavi etme imkanı yok. Hastalığın farklı şekillerde tedavisi var, öncelikle karaciğer veya kemik iliği nakli ilk kullanılan yöntemlerdendir. Bu hastalığın, Gazze'de bulunmayan özel sağlık merkezlerinde tedaviye ihtiyacı var.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:31 Ocak 2013Yayınlanma Tarihi:02 Şubat 2013