FİLM İZLEYEREK TERAPİ

A.A

Kocaeli'de bir hastanede psikolojik rahatsızlığı bulunan hastalara  yönelik filmle terapi uygulaması başladı.

 


Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Proje Sorumlusu  Dr. Esra Yazıcı, araştırmalarında “filmle  terapi” uygulamasının tedavide olumlu sonuçlarının görülmesi üzerine projeyi  hayata geçirdiklerini söyledi.

Hastanedeki fiziki koşulların hazırlanmasının ardından projenin  başlatıldığını ifade eden Yazıcı, hastalara film izlettirdikten sonra da film  hakkında hastalarla konuşup tartıştıklarını ifade etti.

Şuan haftada bir gün yaklaşık 15 hastaya film izletildiğini kaydeden  Yazıcı, özelde hastalarla konuşmak istedikleri konuya atıf yapan filmlerin  seçilerek hastalara izletildiğini anlattı.

Film seçerken hastalara yararlı mesajlar veriyor olmasına, sıkıcı ve  hastaların içinde olumsuz yankılar oluşturabilecek nitelikte olmamasına özen  gösterdiklerini vurgulayan Yazıcı şöyle devam etti:

“Film hem hastaların daha güzel vakit geçirmelerine hem de filmin  konusuna göre kendi dünyalarına dönüp bakmalarına neden oluyor. Daha sonra film  hakkında grup olarak mutlaka konuşuyoruz. Böylece filmlerden yola çıkarak

 hastaların sosyal etkileşim, kişiler arası iletişim, farkındalık ve  problem çözme, öfke kontrolü, arkadaşlık, kendini ve başkalarını affetme, sağlıklı yaşam,  tedavi prensipleri ve uyumu gibi alanlarda konuşma imkanı oluyor.

Bunun çok sayıda yararı var. Birincisi, hastalar, 'nötr' olan ekranda  geçenleri, kişiler ve olaylar ile ilgili inanç, düşünce ve duygularını bir  kısıtlamaya uğratmadan 'üçüncü şahıstan' bahsederek kolayca ifade edebiliyorlar.

İkincisi, bu olay ve kişilerden bahsederken, farkında olmadan o ana kadar  bilinç düzeyine getirmediklerini algılamakla, inançları, düşünceleri ve  duygularından haberdar olmaya başlıyorlar ve üçüncüsü, bu iletişimi koordine ve  modere eden terapistler, hangi hastanın, ne gibi bir tedaviden daha fayda  sağlayacağı düzeyinde ipuçları elde etmiş oluyor.

Kısaca, filmler birer 'yardımcı terapist' gibi kullanılarak, teşhis,  tedavi ve genel hastalık seyrinde olumlu ve yapıcı etkileri sağlıyorlar.”

Esra yazıcı, “filmle terapi”nin şimdilik sadece yatan hasta gruplara  uygulandığını, gelecekte özel hasta gruplarında da bunu hayata geçirmeyi  planladıklarını söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.