FITIK AMELİYATI KORKUTUYOR

DHA

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Gökhan Serbes, bel fıtığı ameliyatlarına karşı halkta “sakat kalma” veya “işlerin aksaması” korkusu bulunduğunu, bu korkunun hastaların ameliyattan kaçmasına yol açtığını söyledi.

Dr. Gökhan Serbes, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bel fıtığı oranının batıya göre daha fazla olduğunu belirterek, bunun da erkeklerin ağır işlerde çalışmasından, kadınların doğurganlık oranının fazla olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Bölge insanının herhangi bir ağrı durumunda “nasıl olsa geçer” mantığıyla hareket ettiğini belirten Serbes, bu ve bunun gibi düşüncelerden
dolayı bel ağrısı şikayetiyle gelen hastaların çoğunda ileri derecede bel fıtığına rastlandığını söyledi.

Erken teşhis konulmayan ve ağrıları had safhada olan hastaların ameliyat edilmesi gerektiğini belirten Serbes, şöyle konuştu:

“Bel fıtığı ameliyatlarına karşı halkımızda sakat kalma veya işlerin aksaması korkusu bulunmakta, bu da hastaların ameliyattan kaçmasına neden olmaktadır. Oysa ki ileri derecede bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalar ameliyat olmadıkça hastalığın daha kötü sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Rahatsızlığı ameliyat gerektiren hastaların ameliyattan kaçmaması ve ağrılarından kurtulmak için vakit kaybetmeden ameliyat olması gerekiyor.”

Rahatsızlığı ciddi boyutta olmayan hastaların bel fıtığından korunmak için doğru teknikler kullanması gerektiğini ifade eden Serbes, “Her gün 10 dakika egzersiz yaparak bel fıtığı riskini azaltabiliriz” dedi.

Serbes, beyin cerrahi servisinde tedavi gören hastaların yüzde 80'inde bel fıtığı rahatsızlığı bulunduğuna dikkati çekerek, bel fıtığının bölgede en fazla görülen hastalık türü olduğunu, hastanelerinde geçen yıl 750 bel fıtığı ameliyatı yapıldığını sözlerine ekledi.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bel fıtığı ameliyatı olduktan sonra tedavisi devam eden Vahdettin Öner de korktuğu için 4 yıl boyunca ameliyat olmadığını ancak ağrıların artması üzerine ameliyat olduğunu belirtti.

Ameliyattan sonra sırtındaki ağrıların bir anda kesildiğini bildiren Öner, “Ameliyattan sonra doktorumun tavsiyesi üzerine düzenli olarak yaptığım egzersizlerle sağlığıma yeniden kavuştum. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.