FITNESS HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

ScienceDaily - Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Hippocampus dergisinde yer alan çalışma, fiziksel olarak fit erişkinlerdeki hipokampus büyüklüğünün spasyal hafızaya % 40 oranında katkı sağladığını ortaya koydu.

Beynin medyal temporal lobunun derinliklerinde yer alan hipokampus hafıza oluşumunda kilit rol oynuyor. Çıkarıldığı takdirde kişinin en yeni deneyimleri hafızaya depolama becerisi de köreliyor. Hipokampus ayrıca spasyal navigasyon ve diğer ilişkili hafıza tiplerinde esaslı rol oynuyor.

ARAŞTIRMALAR KANITLADI

İnsanlarda bazı aktivitelerin hipokampus büyüklüğünü modifiye ettiğine inanılıyor. Söz gelimi, Londra'da taksi sürücülerinin yer aldığı bir çalışmada, hipokampusun arka bölgesinin deneyimli taksicilerde daha büyük olduğu saptandı. Almanya'da tıp öğrencileri üzerine yapılan bir çalışmada final sınavlarına çalışan öğrencilerde aynı hipokampus bölgesinin genişlemiş olduğu belirlendi.
 
Yaşları 59 ila 81 arasında değişen, 165 erişkinin kardiyorespiratuar zindeliğini ölçen bilimciler, manyetik rezolans görüntüleme tekniğini kullanarak, deneklerin sağ ve sol hipokampuslarının hacimsel analizini gerçekleştirdiler. Ayrıca katılımcıların spasyal muhakemesini test ettiler.

Çalışmanın öncülerinden psikoloji profesörü Art Kramer sonuçları şöyle değerlendirdi:

"Daha fit olan kişilerin hipokampus hacimleri de daha büyük. Hipokampus dokusu daha fazla olan kişilerin spasyal hafızaları da daha iyi. Bu gerçekten klinik olarak anlamlı bir bulgu, çünkü yaşam tarzı olarak benimsediğimiz davranış ve tercihlerin ileri yaşta görülen beyin küçülmesini etkileyebildiği görüşüne destek çıkıyor. Fit kaldığımız takdirde, öğrenme ve hafızada rol oynayan beynin kilit bölgelerini de korumuş oluyoruz."

HİPOKAMPUS NEDİR?

Beyin yarıkürelerinin yan karıncıklarından çıkarak gene aynı karıncıkların tabanını döşeyen sinirsel yapıya verilen ad.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.