Flört etmenin yararları var!

Karşılıklı bakışmanın, flörtöz şekilde gülüşmenin gününüzü aydınlatacağını, hatta kendinize olan güveninizi artırarak, sosyal bağlarınızı güçlendireceğinizi belirtiyor.

Flört etmek bir dereceye kadar zararsız bir eğlence olarak görülebilir. Suliman, karşılıklı bakışmanın, flörtöz şekilde gülüşmenin gününüzü aydınlatacağını, hatta kendinize olan güveninizi artırarak, sosyal bağlarınızı güçlendireceğinizi belirtiyor. Uzun ilişki yaşayan çoğu insan, başka bir kişinin kendisini veya partnerini çekici bulmasından hoşlanır.

Ancak çiftlerin bu tip flörtöz bir davranışa karşı olan tolerans seviyeleri değişken olabilir. Bu nedenle rahatsızlık göstergesi olan her türlü işarete karşı uyanık olmakta fayda var.Çoğumuz dozunda ve akıllıca flört eden bir partnere göz yumabiliriz. Ancak bulunduğumuz her ortamda alenen başka kadınlarla yakınlaşan veya herhangi bir beklentiyle onlarla flört eden bir erkek arkadaşa tahammül edilemez. Peki, bazılarımız neden bile bile böyle bir erkeğe aşık olabiliyor? Cevap basit; çünkü psikolojimiz bu konuda bizi sınıfta bırakıyor. Çoğumuz çekici bulunduğumuzu düşünmek isteriz.

Bu ihtiyacımızı karşılayabilecek tek kişi de karşı cinsten flört etmeye meyilli biridir.İlişkide yüzyüze geldiği sorunlarla başa çıkabilen ve durmak istediği noktadan emin olan bir kadın, zararsız ve masum bir flört ile bu davranışlara bağımlı yaşayan bir erkek arasındaki farkı kolayca anlayabilir.

SINIRLARI KOYUN!

Aslında flört etmek, elbette o kadar da yanlış bir şey değil, önemli olan niyet ve sonuçtur. Eğer erkek arkadaşınız, başka bir kadınla birlikte olmak için flört ediyorsa, ilişkinizde tamamen ters giden bir şeyler var demektir. Bu flört bağımlılığı, sizin ihtiyaçlarınızı görmezden gelecek kadar kuvvetli ise, bu durum, onun kadınları birer obje olarak gördüğünün kanıtıdır.- Partnerinizle konuşarak rahatsızlığınızı dile getirmelisiniz. Böylece karşısındakinin robot değil, insan olduğunu fark etmesini sağlayabilirsiniz.

- Ona davranışlarının kendinizi nasıl hissettirdiğini ve aslında nasıl davranması gerektiğini anlatın. Sessiz kalmanızın sizi bir obje olarak görmesini destekleyeceğini unutmayın.
- Ona hangi davranışlarını tolere edip edemeyeceğinizi açıklayın ve bu konuda net olun.
- Bu olay tekrarlandığı halde nasıl bir tepki vereceğinizi anlatın ve bu konuda tutarlı olun. Yoksa uzun vadede hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. En önemlisi sizi ciddiye almayacağı için hatalı davranışlarını tekrarlamasına sebep olursunuz.

Kısacası, bu konuyu mutlaka onunla tartışın. Erkek arkadaşınızın başkalarıyla flört ettiğinde ne hissettiğinize odaklanmasını sağlamanız gerektiğini belirten Suliman, ne yaptığının farkında olup olmadığını da sorgulamanızı öneriyor.

- Erkek arkadaşınızın duygularınızı anlayamadığını veya bu konularda fikir birliğine varamayacağınızı düşünüyorsanız, öncelikli önerimiz hissettiklerinizin önemsenmediği bir ilişkiyi sürdürüp sürdürmemeye karar vermeniz.
- Çift olarak veya tek başınıza terapi almayı da deneyebilirsiniz. Bu kadar uğraş sonucunda karşı taraftan hâlâ olumlu bir tepki alamıyor ve bu ilişkiyi devam ettirmek istiyorsanız, kendinizi kalp kırıklıklarına ve yaşamınızdaki her şeyin alt üst olma olasılığına karşı hazırlamanızı öneririz.

Elbette sizi mutsuz eden bu flörtöz sevgiliyi terk etme özgürlüğüne de sahipsiniz. Sonuçta dünyaya bir kez geliyoruz.

MAHMURE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Eylül 2015Yayınlanma Tarihi:11 Eylül 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.