FOBİLER İĞNEYLE TEDAVİ EDİLECEK

REUTERS
        
Örümcek, yılan ve yükseklik korkusu gibi fobilerin, korkmayı unutturan basit bir iğneyle tedavi edilebileceği öne sürüldü.

Daily Telegraph'ın internet sitesinde verilen habere göre, Japon bilim adamı, beynin bazı temel korkuları yenme konusunda "yeniden  programlanabileceğini" saptadı.

Korkunun öğrenilen bir şey olduğundan hareket eden bilim adamları, beynin  bu hisleri ortaya çıkaran bölümünün basit bir iğne tedavisiyle etkisiz hale  getirilebileceğini iddia ediyor.

Hiroşima Üniversitesinden Prof. Masayuki Yoşida, japon balıklarıyla  insanlarda korkunun ortaya çıkmasıyla ilgili bölüm olan beyincik üzerinde  araştırma yaptı.

Klasik şartlandırma yöntemini kullanan Yoşida, balıklara gözlerine  yöneltilen ışıktan korkmayı öğretti.

Araştırmacılar daha sonra japon balığına lokal anestezide yaygın olarak  kullanılan "lidocaine" maddesini zerk etti ve yeniden test yaptı. Yoşida, bu  ilaçtan bir doz verilen balıkların gözlerine ışık tutulduğunda aynı korkuyu  göstermediklerinin saptandığını söyledi.

Prof. Yoşida, japon balıklarının beyinlerinin insanlar da dahil  memelilerinkine benzediği için, yapılacak yeni araştırmalarla insanların  korkularının biyolojik ve kimyasal süreçlerinin daha iyi anlaşılabileceğini  belirtti.

Günün birinde mantıksız fobilerimizin geçmişte kalabileceğini söyleyen  Yoşida, "Düşünün ki örümcek, yükseklik veya uçuş korkunuz basit bir iğneyle  tedavi edilebilecek. Araştırmamız bunun bir gün gerçekleşebileceğini gösteriyor"  dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.