Futbol transferleri nasıl yapılıyor?

Her yaz en iyi futbolcuları satın almak isteyen kulüpler sayesinde büyük miktarda para el değiştiriyor. Peki, futbol transferleri nasıl yapılıyor?

Futbol transferlerinde büyük paralar dönüyor. Brezilyalı futbolcu Neymar, 222 milyon Euro'ya (265 milyon dolar) Barcelona'dan Paris Sint-German (PSG) takımına transfer oldu.

Bu miktar daha önce Fransız futbolcu Paul Pogba için ödenen 125 milyon dolarlık rekorun iki katından fazla. Takımların fultbolcu transferi için ne kadar harcayabileceğine dair herhangi bir üst sınır bulunmuyor. Peki, bunun sonu nereye varır?

TRANSFER NEDİR?

Futbol global bir piyasadır ve en iyi futbolcular sürekli takım değiştirir. Örneğin David Beckham kariyeri süresince İngiltere'nin yanı sıra İspanya, ABD, İtalya ve Fransa takımlarında oynadı. Profesyonel futbolcular kulüpleriyle beş yıllığına kadar sözleşme imzalar.

Futbolcu sözleşme süresinden önce transfer olursa yeni kulübü eskisine bonservis ücreti öder. İşte buna transfer ücreti denir.

TRANSFERLER NE ZAMAN YAPILIR?

Yılda iki kez transfer yapılır. FIFA kurallarına göre, kulüplerin yabancı oyuncu satın alabileceği iki dönem vardır. Sezon arası dönem daha uzun, sezon ortası daha kısa transfer dönemidir.

Kesin tarihleri her ülkenin futbol federasyonu belirler. Avrupa ülkelerinin çoğunda yaz transfer sezonu 31 Ağustos'ta kapanır. ABD'de ise bu tarih 9 Ağustos'tur.

BURADA BİTER Mİ?

Fakat iş burada bitmez. Oyuncular, menajerleri, kulüp ve avukatları yeni sözleşme yapar. Burada ücret, imza ve kulüpte kalma primleri karara bağlanmıştır.

Futbolcular sağlık kontrolünden geçer. Daha önce tespit edilmemiş bir sakatlık durumunun ortaya çıkması transferi ve transfer ücretini etkileyebilir.

PARAYI KİM ALIR?

222 milyon Euro'nun tamamı Neymar'a gitmiyor. PSG bu parayı Barcelona Futbol Kulübü'ne ödedi. Neymar'ın Barcelona ile sözleşmesinde, satılması halinde bu miktarın ödeneceği belirtiliyordu. Neymar'ın babası, menajeri ve diğerleri 38 milyon Euro paylaşacak.

Daha sonra PSG Neymar'a yıllık ücret olarak net 45 milyon Euro ödeyecek. Böylece onun isim ve fotoğraf hakkından kâr etmeye çalışacak.

Fotoğrafların telif hakları sözleşmelerde önemli bir maddedir. Kulüpler genellikle futbolcuların reklamcılık ve medyada kullanım hakkını kontrol etmek ister.

Fakat futbolcular reklam gelirlerini bu şekilde sınırlamak istemez. Bu konuda anlaşma yollarından biri olarak, fotoğraf gelirlerinin kulüp ile futbolcu arasında yarı yarıya paylaşılması karara bağlanabilir.

Neymar'ın transferi biraz daha karmaşık bir sorun. Barcelona, sözleşmeye uymadığı için Neymar'ı mahkemeye vereceğini açıkladı. Zira Neymar geçen yıl yeni sözleşme imzalarken yenileme primi almıştı. Barcelona 8,5 milyon Euro zarar bedeli, miktarı belirtilmeyen bir primin iadesi ve yüzde 10 faiz bedeli talep ediyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Eylül 2017Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.