GAZZE'YE SABIR ÖDÜLÜ

DHA

Şanlıurfa'da, 'Sabır Peygamberi' olarak bilinen Hz. Eyyüp'e ait türbenin bulunduğu Eyyüp Nebi Beldesi'nde yapılan 'Dünya Sabır Günü' etkinlikleri kapsamında, uluslararası sabır ödülü bu yıl, İsrail'in abluka ve baskılarına maruz kalan Filistin halkına verildi.

İnsanların gösterdiği sabrın ödüllendirilip, örnek alınması amacıyla Şanlıurfa'da 8'inci kez düzenlenen 'Dünya Sabır Günü' etkinlikleri dün gece, Viranşehir'e 20 kilometre uzaklıktaki Eyyüp Nebi Beldesi’nde yapıldı. Etkinliğe, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kaan Yılmaz, bürokratlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile değişik kentlerden gelen çok sayıda kişi katıldı. Slayt gösterileri, şiir ve ilahi dinletilerinin ardından, sağlık, sosyal yaşam, aile ve uluslararası sabır kategorilerinde ödüller dağıtıldı.

Vali Yardımcısı Yıldıray Malğaç'ın başkanlık ettiği 9 kişilik komisyon tarafından belirlenen sabır ödülleri, şehit ve gazi yakınları ve gösterdikleri sabır ile öne çıkan kişilere verildi. Törende ilk ödülü İsrail’in abluka ve baskıları sırasında gösterdikleri sabırdan dolayı Gazze halkına verildi.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 'uluslararası sabır ödülünü', Gazze Belediye Başkanı Majed Aburamandan adına törene katılan Filistin Kültür Elçisi Moheeb Jouda'ya verdi. Tekirdağ'ın Saray İlçesi'ndeki sel felaketinde eşi ve 3 çocuğu ölen, kendisi de hayatını kaybeden Fatih Çakar'ın Erzurum’daki babası Vahdettin Çakar da ödülünü Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan'dan aldı. Gecede ayrıca, 12 silah arkadaşlarıyla birlikte 2 yıl önce Şırnak'taki Küpeli Dağı'nda şehit olan Komando Onbaşı Kasım Aksoy’un ailesine ‘sabır ödülü' verilmesi törene katılanları duygulandırdı. Kızları Zeliha ve Güneş’in cenaze töreninde yırtık çorap ve yalın ayakla katılması ile herkesi duygulandıran Kasım Aksoy için verilen ‘sabır ödülü'nü kardeşi Ömer Aksoy Viranşehir Kaymakamı Erdoğan Kaan Yılmaz'dan aldı.

Törende ayrıca, şehit Mehmet Uyar, Adnan Yaslı, gazi Mehmet Yavuz, İsa Alkan, kolları olmadığı halde çalışıp öğrencilere burs veren Hacer Acar, ilerlemiş yaşına rağmen torunlarını sırtında okula taşıyan Ali Araz, kanserle mücadelesi ile örnek olan Murat Ceylan ile 10 çocuğundan 8’inin gözleri görmeyen baba Mehmet Nuri Kaman'a da ödül verildi.

Dünya Sabır Ödüllerinin sahiplerine verilmesinin ardından etkinlik, Ahmet Özhan'ın Tasavvuf Müziği konseri ile sona erdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.