GEBE KADIN NEYE GÖRE AŞ ERİYOR

A.A

Aş eren kadın bulunduğu statüye göre kolayca erişebileceği gıdaların dışındakilere hassasiyet gösteriyor.


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve  Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hüseyin Görkemli,  gebeliğin başlangıcında hormonal açıdan çok dengeli olmayan  bir süreç olduğunu söyledi.

Yeni hormonlara vücudun maruz kaldığını, gebelikte salgılanan hormonların  vücut dinamiğinde birtakım değişiklikler yapabileceğini belirten Görkemli,  hastanın psikolojisi de bu duruma uygunsa ortaya birtakım unsurların  çıkabileceğini dile getirdi.

Bu sürecin hastada birtakım yiyecek ve içeceklere karşı daha istekli ve  arzulu olmasına neden olduğuna dikkat çeken Görkemli, “Özellikle aş erdiği  dönemde kolayca elde edebileceği veya erişebileceği gıdalar dışındakilere biraz  daha aşırı hassasiyeti olabiliyor. Bu durum genelde hastanın psikolojisine,  kültürüne, eğitim ve sosyal durumuna göre çok değişkenlik gösterebilir. Çok rahat  bulunabilecek ile daha zor bulunabilecek gıdalara kadar giden geniş yelpazede bu  ihtiyacı olabiliyor” dedi.
        
İHTİYACI GİDERİLMEYEN KADIN HUZURSUZ OLUYOR
        
Mümkünse gebe kadına yardımcı olunması ve ihtiyacının giderilmesi için  çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Görkemli, şunları kaydetti:

“Aksi takdirde bu durum bir sonraki süreçte daha derin bir psikolojik  boyuta indirgeyebilir, bir takım bulgular ortaya çıkarabilir. Belki bulanma ve  vücutta değişik cilt reaksiyonları gibi... Kadın bir takım sosyal ve psikolojik  tavırlar sergileyebilir. Bu durumun altta yatan net bir bilgi yok, hastanın  statüsüne göre çok değişkenlik gösterebilir. Hasta o anda bir koku ya da tadın  ihtiyacına karşı arzu duyuyor, ona karşı istekte bulunabiliyor. Kadının ihtiyacı  giderildiğinde olay çok çabuk çözülüyor. İsteği karşılanmazsa, bazı kadınlar  unutabiliyor. Değişik boyuta indirgeyebiliyor, farklı bir gıdayla o duyguyu  bastırılabiliyor.”

Ancak bazı hastalarda bu durumun inat boyutuna gelebildiğini, kadının aş  erdiği gıdanın dışında yiyeceği hiçbir şeyden zevk almayacağını veya o gıdayı  almadığında çocuğunda eksiklikler olabileceğini, gelişimini tamamlayamayacağını  düşündüğü için psikolojisini olumsuz etkilendiğini ifade eden Görkemli, hastanın  psikolojisinin düzenlenmesi veya kendi kafasında oluşturduğu imajın düzeltilmesi  açısından aş erilen gıdanın verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.