GEBELİK DEPRESYONUNA DİKKAT

REUTERS

Hamilelik depresyonunun, doğan çocuğun ileride şiddete eğilimli olmasına yol açabildiği ortaya çıktı.

Cardiff ve Bristol üniversiteleriyle King's College London'dan bilim  adamlarının araştırmasına göre, hamilelikte depresyona giren kadınların  ergenlikte şiddete meyilli çocuk doğurma ihtimali 4 kat daha fazla.

Bu bağlantının, kadın doğum yaptıktan sonra depresyona girmese bile  geçerli olduğu belirtildi.

Daha önce yapılan araştırmalar, doğum sonrası depresyonun çocuğun  davranışlarını etkileyebileceğini ortaya koymuştu. Ancak doğum öncesi depresyonla  çocuğun davranışı arasındaki bağlantıyı ortaya koyan yeni araştırma, bu alanda  yapılan ilk çalışmalar arasında bulunuyor.

Bebek bekleyen kadınların yüzde 10 ila 15'nin depresyondan mustarip  olduğu tahmin ediliyor.

Telegraph'ın haberine göre, araştırma 120 kadın arasında yapıldı.  Kadınlarla gebelik döneminde, doğum sonrasında ve çocukları 4, 11 ve 16  yaşlarındayken görüşüldü.

Araştırma sonunda, hamileliklerinde depresyona giren kadınların  çocuklarının 16 yaşında şiddete meyilli olması durumunun 4 daha fazla olduğu  belirlendi.

Çocukların, diğer türde anti sosyal davranışlar gösterme olasılığının da  daha fazla olduğu ortaya çıktı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.