GEBELİK VE MİYOM

Anneyizbiz

Miyom, rahmin kendi kasından köken alan, iyi huylu kitlelerdir. Kadınların yaklaşık 3/5 inde miyom nüvesi olabilir.


Miyom yaş ilerledikçe daha çok görülme olasılığı olan kitlelerdir. Bu nedenle ileri anne yaşı olan gebelerde miyoma daha sık rastlanır.

Gebelik öncesinde veya gebelik başlangıcında miyom tespit edilirse tedavi buna göre ayarlanır. Gebelik öncesi yeri, büyüklüğü, yapılacak cerrahinin faydaları ve zararları değerlendirilerek cerrahi müdahale veya takip kararı verilebilir.

Gebelik sırasında miyomun ortaya çıkarabileceği riskler bulunduğu bölgeye, büyüklüğüne ve sayısına bağlıdır.

Gebelik ilerledikçe miyom büyümeye başlar ve rahim iç tabakasının yeterli kanlanamaması nedeniyle gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olabilir.

Miyom bulunduğu yer itibariyle normal doğuma engel olabilir. Doğum sonrası rahmin yeterli kasılamaması nedeniyle doğum sonu kanama artışı olabilir.

Miyomlar genellikle gebeliğin 20. haftası civarında dejenerasyona (bozulmaya) uğrarlar ve bu şiddetli bel ve kasık ağrısı yapabilir.

Sezaryen ameliyatı sırasında yeri uygun olan miyomlar çıkarılabilir. Sadece sezaryen ameliyatına göre miyomun çıkarılması kanama riski taşısa da hastayı ileride olabilecek bir ameliyattan korur.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.