GEBELİKTE AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Anneyizbiz

Gebelikte ağrı kesici kullanımı, hem anneye hem de bebeğe etkisi açısından çok önemli. Peki hamileler ne yapmalı?


Gebelikte, baş ağrısı, diş ağrısı, migren ağrısı, gribal enfeksiyon, yüksek ateş gibi durumlarda ağrı kesici ihtiyacı doğabilmektedir. Bilindiği üzere ilaçların genel sistemik yan etkileri haricinde insan anne karnındaki bebeğe de çeşitli derecelerde zararlı etkileri olabilmektedir.

İnsanlarda teratogenite yani fetüse zarar verici , sakatlık yapıcı etkileri değerlendirmek için etik nedenlerle yeterli sayıda çalışma yapılamaması nedeniyle, elimizde çok az bilgi mevcuttur.

Hekimin, ilaçları teratojenite açısından değerlendirebilmesi amacıyla her ilaç, risk derecelerine göre kategorize edilmiştir. Bu bağlamda ilaçlar, kategori A, B, C, D, X olmak üzere 5 gruba ayrılmışlardır. Amaç bir ilacın gebelikte kullanılırken hızlı bir şekilde sınıflandırılabilmesidir. İlaç, kendi üreticisi tarafından literatürde tanımlanmışsa, mevcut riskinin yanına “M” ibaresi eklenmektedir (CM gibi).

A grubu ilaçlardan bahsedilirken, gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaları halinde bebek üzerinde bir risk oluşturmadıkları, daha sonrasında ise riskin uzak bir ihtimal olduğu anlaşılmalıdır.

B grubu ilaçlarda (doğum ağrısı hafifleten narkotik ilaçlar, her hekimin verdiği sıradan ağrı kesiciler gibi) ise, insan fetüsü üzerinde yapılmış bir çalışma olmayıp, hayvansal çalışmalarda fetal risk saptanmamıştır. Bu grupta, 3. aydan sonra risk söz konusu değildir. İlk 3 aydaki etkiler ise kanıtlanmamıştır yani belirsizdir.

C grubu ilaçlarda kar / zarar dengesi işletilmelidir. Yani ilacın hasta açısından beklenen faydaları, fetüse verebileceği zararı aşan durumlarda kullanılması gereken ilaçlardır. Bunlarda hayvan çalışmalarında fetüse zararlı etkiler bulunmuştur, ancak insanlar üzerinde yapılmış çalışma yoktur.

D grubu ilaçlar (migren gibi Cm) için insanda fetüse zararlı etkilerine dair verilerimiz vardır. Gebelerde kullanımlarındaki riskler, yararlarına göre daha ağır basmakta olup gebe kadında ya da gebelik riski olan kadında kesinlikle kullanılmamalıdır.

X grubu ilaçlar ise ilacın riski kesinlikle faydasından fazla olan, anne karnındaki bebeğe zararları kesinlikle tespit edilmiş ilaçlardır. Bu nedenle gebelerde kesinlikle kullanılmazlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.