GEBELİKTE ZEHİRLENME

Anneyizbiz
 
Gebelikte karbonmonoksit zehirlenmesi olan birinde karbonmonoksit annenin kanının oksijen taşıma yeteneğini azalır.


Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler aracılığıyla kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır. Karbonmonoksitin hemoglobinle birleşmesi sonucu karboksihemoglobin oluşur. Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak korbonmonoksit ile yer değiştirir. Bunun sonucunda da kan dokulara yeterince oksijen taşıyamaz.

Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur. Gebelikte karbon monoksit zehirlenmesi olan bir bayanda karbon monoksit annenin kanının oksijen taşıma yeteneğini azaltarak bebeğe doğrudan değil ancak dolaylı olarak zararlı olacaktır. Anne adayı mutlaka hastaneye yatırılarak bebeğin ve annenin sağlık durumu kontrol altında tutulmalıdır. Annenin kanındaki oksijen miktardaki kritik değerin altına düştüğünde eğer doğuma yakın ise sezaryenle erken doğum yapılabilir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.