GECE YİYENLER DEPRESYONA DAHA YAKIN!

Psikiyatri Kongresi'nde açıklandı: "Gece yiyenler kendilerine güvenleri daha düşük insanlar ve de daha çok kilo alıyorlar"

AYŞEGÜL AYDOĞAN ATAKAN

"Kilolar" İstanbul'da, Hilton Oteli'nde düzenlenen 42. Ulusal Psikiyatri Kongresi'nde masaya yatırıldı. "Farklı Yaş Gruplarında Kadınlar ve Kilolar" konulu panelde konuşan Dr. Ayşegül Aksakal günlük kalorinin yarıdan fazlasını gece alanların daha zor zayıfladığını, bu grubun depresyona daha yatkın olduğunu söyledi. Gece yiyenlerin kendilerine güvenlerinin daha düşük olduğunu belirten Dr. Aksakal, şişmanların 3'te birinde, şişman olmayanların ise yüzde 2-5'inde "tıkınma atakları" görüldüğüne işaret etti.

'Şişmanlar damgalanıyor'
Şişman kişilerin, ayrımcılığın birçok şekliyle karşı karşıya kaldığını belirten Dr. Aksakal, şöyle konuştu: "Şişmanlığın derecesi arttıkça aile içinde, okulda, hastanede, işyerinde, bankada, sokakta, kısacası her yerde ayrımcılık da artıyor. Şişmanlar kendilerini de damgalıyor. Bu da depresyon ve bütün ruhsal yakınmalarda artışla sonuçlanıyor."

Sıfır beden yasağına destek
Bu arada aşırı zayıflığı özendirdiği gerekçesiyle pek çok Avrupa ülkesinde "sıfır beden" modellere podyuma çıkma yasağı getirilmesine psikiyatrlardan da destek geldi. Panelde söz alan Prof. Dr. Şahika Yüksel, "Bu yasağın çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Kiloyu kontrol altına almak takıntı haline gelirse hayatın düzeni bozulur. Bir süre sonra ise o kontrol patlayacak hale gelir" dedi.

KAYNAK:
//www.milliyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.