GELECEĞE HAZIRLANIYORLAR

A.A

İyi Gelecek projesi kapsamında, başarılı ancak maddi durumu yetersiz çocukların dengeli beslenmesi sağlanacak.

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ve Sana'nın Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının desteğiyle yürüttüğü “İyi Beslenmek, İyi Gelecek” projesi kapsamında, başarılı ancak maddi durumu yetersiz çocukların dengeli beslenmesi sağlanacak.

Proje Koordinatörü Bade Takazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin amaçlarının, dengeli beslenmede kahvaltının önemi konusunda bilinç oluşturmak ve maddi durumu yetersiz ailelerin başarılı çocuklarına kahvaltı ağırlıklı gıda yardım paketi ulaştırmak olduğunu belirtti.

Sana'nın 1 milyon liralık bir fon oluşturduğu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının yönlendirmesi ile TOÇEV tarafından belirlenen ailelere bir yıl boyunca her ay kahvaltılık ve temel besin malzemelerini içeren gıda paketi dağıtacaklarını ve çalışmalarının başladığını ifade eden Takazoğlu, şöyle konuştu:

"Valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla maddi durumu yetersiz aileler ve onların başarılı çocuklarını belirliyoruz. Bu ailelerin evlerine ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Ziyaretlerimizde aileye ve çocuklarına ilişkin anket formları düzenliyoruz. Yardımları da yine ailelerin evine giderek teslim ediyoruz. Belirli aralıklarla çocuklarımızın boyunu ve kilosunu ölçerek yardımlarımızın ne kadar faydalı olduğunu gözlemleyeceğiz.

Yardım paketlerimizi bir yıl boyunca her ay ailelere ulaştıracağız. Bir yıl sonrasında ise yeni iki ya da üç il belirleyip yardımlarımızı bu illerdeki çocuklarımıza ulaştıracağız. Şimdiye kadar 500 çocuğumuza ulaştık. Şimdilik projemiz Sinop ve Çankırı'da uygulanıyor. Hedefimiz projeyi tüm Türkiye genelinde uygulamak."Takazoğlu, bir yıl boyunca her ay çocuklara ulaştırılacak gıda maddelerinin bir çocuğun bir aylık beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde uzman bir kadro tarafından hazırlandığını, paket içeriğinin gerek karbonhidrat gerekse gerekse protein açısından bir çocuğun dengeli ve yeterli beslenmesini sağlayacak kapasitede olduğunu vurguladı.

İlerleyen dönemde projeyi halkın da desteğiyle yürütmeyi hedeflediklerini dile getiren Takazoğlu, tüm Türkiye'de ihtiyacı olan çocuklara ulaşmak, onların sağlıklı, kendine güveni olan ve geleceğe umutla bakan bireyler olarak büyümesini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.