GELECEĞİ BEYİNLER BELİRLEYECEK

DHA

Dünya bilgi üretme çağını yaşıyor. Uzmanlar açıkladı: Ülkenin geleceğini eğitilmiş insan gücü belirleyecek.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, dünyanın bilgi üretme çağını yaşadığını belirterek, “Toplumda bilimsel düşünceyi hayat tarzı haline getirmeden, bilgi toplumu oluşturulamaz. Bir ülkenin geleceğini eğitilmiş insan gücü belirleyecektir” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde düzenlenen ‘Bilimsel Teşvik Ödül’ töreninde konuşan Rektör Prof.Dr. Hikmet Koçak, bir ülkenin kalkınmasında en önemli kaynağın beyin gücü olduğunu söyledi. Prof.Dr. Hikmet Koçak, “Bu yüksek nitelikli insan gücünün önemli ölçeklerinin başındada bilimsel efor gelmektedir. Çağımızın en önemli özelliği toplumun bilgi üretme kabiliyetidir. Toplumda bilimsel düşünceyi hayat tarzı haline getirmeden, bilgi toplumu oluşturulamaz. Bir ülkenin geleceğini eğitilmiş insan gücü belirleyecektir. Üniversiteler için önemli başarı ölçülerinin başında hiç şüphesiz bilimsel yayınlar gelmektedir” dedi.

Atatürk Üniversitesi'nin diğer üniversiteler arasında bu konuda önemli bir konumda olduğunu kaydeden Prof.Dr. Koçak, “Üniversitemizde yapılan bilimsel çalışmalar memnuniyetle söyleyebilirim ki her geçen gün artarak devam etmektedir. Bilimsel kriterlerle yapılan sıralamada yayın sayısına göre 2009 yılı içerisinde 807 makale ile üniversitemiz Türkiye’de yedinci sırada yer almaktadır. Üniversitemizde yapılan bilimsel çalışmalar ve gerçekleştirilen projeler önemli ölçüde artmıştır” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.