GELİŞİMDE KARDEŞİN ROLÜ BÜYÜK

AFP

Çocuk gelişiminde kardeşlerin de anne-baba kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Kardeşler hayatı etkiliyor.

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, çocukların anne ve  babalarından olduğu kadar kız ya da erkek kardeşlerinden çok şey  öğrenebileceklerini, bu nedenle kardeşlerin çocuk gelişimi üzerindeki öneminin  hafife alınmaması gerektiğini ortaya koydu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre  ebeveynler, sosyal kurallar hakkında çocukları üzerinde daha etkili olurken,  kardeşler "sokakta" davranış biçimi konusunda rol oynuyor.
 
Kardeşlerden öğrenilenler arasında okulda ve arkadaş çevresinde nasıl  davranılması gerektiği konusu ön sırada yer alırken, küçüklerin büyüklerden  sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları edinme ihtimali de bulunuyor.

Illinois Üniversitesiden profesör Laurie Kramer, çocukların günün büyük  bölümünü geçireceği sosyal çevreye daha yakın olmaları nedeniyle kardeşlerin  çocuk gelişimine katkılarının gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Kramer, ebeveynlerin yapabileceği en önemli işlerden birinin, en başından  kardeşler arasında dayanışmayı artırmaya yardım etmek olduğunu kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.