GENÇ ERKEKLER GÖRÜNÜMLERİNDEN HOŞNUT DEĞİL

GENÇ ERKEKLER GÖRÜNÜMLERİNDEN HOŞNUT DEĞİLİngiltere’de elde edilen yeni veriler, genç erkeklerin görünümlerinden hoşnut olmadığını ve erkekler arasında yeme bozukluğunun arttığını ortaya koydu.

İngiltere’nin önde gelen yeme bozukluğu uzmanlarından Doktor John Morgan, BBC’ye yaptığı açıklamada, her beş genç erkekten birinin vücut görüntüsünü beğenmediğini belirtti.

Bu erkeklerin umutsuz bir şekilde görünümlerini değiştirmek istediğinikaydeden Morgan, bu sorunun ortaya çıkmasında medyada yakışıklı erkek görüntülerinin rol oynadığına inandığını ifade etti. Morgan, kadınlarda olduğu
kadar, erkeklerin üzerinde de ince ve güzel görünme baskısının bulunduğunu söyledi.
İdeal erkek vücudu şeklinin sağlıksız bir hale dönüştüğünü savunan Doktor Morgan, eskiden göbekleriyle rahat bir hayat süren erkeklerde şimdi zayıf, ancak kaslı bir vücudun kültürel bir norm halini aldığını bildirdi.
Bu görüntünün doğal yoldan oluşmadığını kaydeden Morgan, tamamen sağlıksız olduğunu, böyle bir görünüm elde etmek için spor salonlarında saatlerce çalışarak kendini hasta etmek ya da tehlikeli ilaçları kullanmak gerektiğini
ifade etti. Doktor Morgan, erkekler arasında yeme bozukluğu bulunanların sayısında da önemli oranda artış gözlendiğini bildirdi. Leeds kentindeki Yorkshire Yeme Bozukluğu Merkezinin başında bulunan Morgan, "her 20 gençten birinin bir dereceye kadar yeme bozukluğunun bulunduğunu bildiklerini ve bunlardan en az yüzde 15’inin erkekler olduğunu" kaydetti. Morgan, bu durumun son yıllarda daha da kötüleştiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.