GENÇ İNTİHARLARI NEDEN ARTIYOR?

NP GRUP

Son zamanlarda basına yansıyan genç intiharlarındaki artışların temel nedenleri, yapılan araştırmalarda da bu artışın gözlenmesinin altında yatan psikiyatrik kök nedenin neler olabileceği, intiharların nasıl önlenebileceği, kendine ve çevresine zarar verme eğilimine girmiş ajite olan taşkın hastalara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Gençlik intiharlarında neden artış gözleniyor? Gençler ergenlik döneminde yaşadıkları karmaşalardan neden çıkamıyorlar? Kişilik çatışmaları gençleri neden bu noktalara getiriyor? Kendisiyle ve her şeyle  savaşan gençler neden tatmin olamıyorlar? Para ve cinsellikle erken tanışan gençler duygusal tatminsizliklerini nasıl gideriyorlar gibi konuları İyi Bak Kendine programına değerlendirecekler.

Yapılan araştırmalar intihar nedenleri konusunda neler söylüyor? Gençlerin intihar eğilimlerini hangi durumlar ve duygular besliyor? Hayata ve yarışmaya erken başlayan gençler sorumluluklarını yerine getirme konusunda nerelerde tıkanıyorlar? Anlaşılmadığını ve değer bulmadığını düşünen ergenlik dönemi yaşayan gençler hangi duygularla yanlış arkadaş çevrelerine yöneliyorlar ve içlerindeki karmaşık duyguları bu çevrelerin nasıl beslediği gibi konuların ele alınacağı İyi Bak Kendine programının bu akşam ki uzman konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Serdar Alparslan ve Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel olacaklar.

Gençlik intiharları hangi psikiyatrik durum ve hastalıkların sonucunda ortaya çıkmaktadır? Hayata en çok tutunması gereken dönemlerde ne gibi duygu durumlar gençleri intihara sürüklemektedir? Uyuşturucuya eğilimin ve kullanmanın etkileri nelerdir, tedavisinde neler yapılmaktadır, terapisinde ne gibi yöntemler uygulanmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; ABD'de yayımlanan "Proceedings of the National Academy of Science" adlı dergide yayımlanan iki Kanadalı bilim adamının araştırmasında, mutasyon geçirmiş SHANK3 adlı genin bazı şizofreni hastalarında tespit edildiği yönündeki çalışmayı  İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.