Genç kızlar estetiğe daha meraklı

"Tüm yaş gruplarında olduğu gibi genç yaş grubunda da kızlar daha sık estetik operasyonlara ilgi duyuyor. Bu, bazen eğitimdeki başarılarını bile etkileyebiliyor"

"Tüm yaş gruplarında olduğu gibi genç yaş grubunda da kızlar daha sık estetik operasyonlara ilgi duyuyor. Bu, bazen eğitimdeki başarılarını bile etkileyebiliyor"

GENÇ KIZLAR ESTETİĞE DAHA FAZLA İLGİ DUYUYOR

genckizestetikAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerarahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Savaş Serel, genç yaş grubundaki kızların estetik operasyonlara daha fazla ilgi  duyduklarını belirterek, "Bu, bazen eğitimdeki başarılarını bile etkileyebiliyor" dedi. Serel, estetik ameliyat olan  hastaların genç, orta ve ileri yaş olarak gruplandırıldığını kaydederek, genç ve  orta yaş grubunda estetik ameliyatların daha fazla olduğunu, geçmiş dönemlere  göre kıyaslandığında gençlerin daha sık estetik ameliyat olduğunu gördüklerini söyledi. Ameliyatların cinsiyete göre de farklılık gösterdiğine dikkati çeken  Saral, şöyle konuştu: "Kızlar rinoplasti yani estetik burun ameliyatı, meme büyütme, kepçe  kulak, ve meme küçültme ameliyatı, erkekler ise daha çok jinekomasti ve kepçe  kulak ameliyatı oluyor. Tüm yaş gruplarında olduğu gibi genç yaş grubunda da  kızlar daha sık estetik operasyonlara ilgi duyuyorlar. Bu, bazen eğitimdeki  başarılarını bile etkileyebiliyor. Liseden mezun olmuş genç bir hastam vardı.  Burnundan o kadar mutsuzdu ki iki senedir derslerine yoğunlaşıp üniversite sınavını kazanamıyordu. Burun ameliyatı olduktan sonra burnunun yeni şekli onu o  kadar mutlu etmişti ki üniversite sınavında hukuk fakültesini kazandı. Birkaç yıl  önce arayıp üniversiteden mezun olduğunu haber verdi."

 "LAKAP TAKILMASI, BİREYİN KENDİNİ KÖTÜ HİSSETMESİNE NEDEN OLUYOR"

Okul çağı dönemindeki çocukların birbirlerinin kusurlarıyla dalga  geçtiğine işaret eden Serel, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu durumun temelleri aslında çocukluk çağında atılmaya başlıyor.  Özellikle okul çağı döneminde çocuklar birbirlerinin kusurlarıyla dalga geçer. Bu  yaşlarda 'yelken kulak' veya 'kepçe' gibi lakaplar takılması, bireyin kendini  kötü hissetmesine neden oluyor. Genç kızlık dönemine girildiğinde saçlarıyla bunu  gizleme yoluna gidiyorlar ya da fotoğraf çektirirken kulakları görülmeyecek  şekilde poz veriyorlar. Bu tür sakınma davranışları yerleşik hale gelip,  kendileri gibi davranmalarını engelleyebiliyor. Hem kız hem de erkeklerde burun  benzer sıkıntılara neden olabiliyor. Burnunun şeklinden memnun olmayan genç, saç  modelini ona göre seçip fotoğraf çektirirken, profilden poz vermemeye dikkat  ediyor. Kızlarda ve erkeklerde memelerin büyüklüğü de benzer sorunlara neden  oluyor. Eğer beklentiler gerçekçi ise yapılacak estetik ameliyatlar gençlerin bu  sorunlarını giderilebilmekte, bedenen ve ruhen tam iyilik hali  sağlanabilmektedir." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.