GENÇLER ALKOLÜN ZARARLARINDAN KORUNACAK

A.A

Ulusal Alkol Kontrol Programı ve Eylem Planı oluşturulması amacıyla düzenlenen çalıştayda konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Türkiye'nin tütünle mücadelede iyi yolda olduğunu, toplumun bağımlılık yapan diğer zararlı maddelerden korunmasının da önem taşıdığını belirtti.

Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) ülkelere alkol kontrol programları oluşturmaları çağrısında bulunduğunu anımsatan Buzgan, alkol bağımlılığının ruhsal çöküntü, kalp, karaciğer ve kanser hastalıkları ile büyük sosyal sorunlara yol açabildiğine dikkati çekti.

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişinin alkollü içki tükettiğini, bunların yaklaşık 76 milyonunda alkol kullanım bozukluğu bulunduğunu kaydeden Buzgan, alkol kullanımına bağlı olarak da yılda 1.8 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

"BİR ÇOK TOPLUMSAL SORUNUN NEDENİ"

Avrupa'da alkol tüketiminin dünya ortalamasının 2 katı olduğunu ifade eden Buzgan, şöyle konuştu:

“Hastalık yükü değerlendirmelerine göre, alkol, 26 risk faktörü içinde tütün ve hipertansiyondan sonra 3. sırada yer alıyor. Alkol, akciğer hastalıkları, göğüs kanseri, ruhsal bozukluklar, gastrointestinal ve kardiyovasküler hastalıklar gibi 60 farklı hastalığın nedeni. Ayrıca, şiddet, suç, intihar, aile içi sorunlar, sosyal problemler, alkollü araç kullanımı ve iş yeri problemleri gibi bir çok toplumsal sorunun da nedeni olarak karşımıza çıkıyor.”

TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLECEK

Ulusal Alkol Kontrol Programı taslağında, özellikle çocuk ve gençlerin alkolün zararlı etkilerinden korunması için toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, alkolle ilgili zararların azaltılması, bağımlılığı olanların tespit ve tedavisi, alkol ürünleri ve satışıyla ilgili düzenlemeler, reklam, promosyon ve sponsorluk, alkollü içecek ve turizm sektörünün sorumlulukları ile sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili hususlar yer alıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.