Gençler kendini nasıl tanımalı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Var mı Beni Anlamak İsteyen?” isimli kitabında gençlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Genç arkadaşım! Kendini önemsiyorsan, kendi kendine yardım etmek istiyorsan, hem mutlu, hem başarılı, hem güçlü, hem de onurlu ve özgür olmak istiyorsan, deneme-sınama ile vakit kaybetmemek ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmak istiyorsan, özetle yaşam koçluğunu önemsiyorsan, yazdıklarımı beş duyun, aklın, kalbin ve ruhunla dinle.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Var mı Beni Anlamak İsteyen? adlı kitabına, genç okurlarına bu sözlerle hitap ederek başlıyor. Kitabı, sadece akademik başarıyı değil, aynı zamanda hayat başarısını da önemseyenler için rehber niteliğinde hazırladığını belirten Tarhan, hem gençlik psikolojisini anlatıyor hem de gençlere tavsiyelerde bulunuyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın bazı tavsiyeleri şöyle:

KENDİNİ DOĞRU TANI

Kendini doğru tanımazsan vereceğin kararlar da amacına hizmet etmez. Hayatın sokakların arasında geçer ve yaşamını rastlantılar yönetir. Kendini tanıyan insan güçlü ve zayıf yönlerini, imkanlarını, yeteneklerini, fırsatları ve tehditleri doğru değerlendirir. Kendini gözlemleyebilmek ve doğru analiz edebilmek bir yetenek değil, beceridir ve öğrenilmesi gerekir.

HEDEF BELİRLE VE GELECEĞİNİ PLANLA

Kısa ve uzun vadede hedeflerini, amaçlarını belirlemen beynini doğru şekilde programlamanı sağlar. Önceliklerini önem sırasına göre dizmeli, en tepeye senin için en önemli hedef ve öncelikli konu ne ise onu koymalısın. Hedeften sonra bir de yol haritan olmalı. Eylem planı hazırlarken rol modellerin olmalı ama yine de kendin olmayı unutma.

BAŞARI İÇİN ZORLUKLARA TAHAMMÜL ET

“Zahmetsiz rahmet olmaz” sözünü aklından çıkarma. Hayat, mükafatını zorluklara tahammül edenlere verir. Başın dik dolaşmak ve onurlu yaşamak istiyorsan emeğinle kazanmaya çalışmalısın.

ETİK DEĞERLERİN OLSUN

Samimi, içten, açık, doğal ol. İnsanları sev, onlara değer ver, onlarla paylaş. Dürüst, çalışkan, sözünün eri ol. Adil ve paylaşımcı ol. Kısa vadede çıkarcı olanlar kârlı iken, orta ve uzun vadede hep erdemli olanlar kazanır.

ESTETİK DEĞERLERİN OLSUN

Estetik değerlerin en büyük düşmanı abartıdır. Yaratılışın gereği, güzeli ve estetiği seven bir birey olarak abartılı makyajdan, rüküş kıyafetlerden kaçınmalısın. Bunlar dikkat çeker ama estetik değildir.

YENİLİKÇİ OL

Risk almaktan korkman gelişmeni engeller. Doğru hareket etmek ve hata yapmamak arasında denge kurman gerekir. Yenilikçi ol ama maceracı olma. Yeni şeyler yapmaktan korkanların hiçbir şey yapmama hatasını işleyerek ilerleyemediklerini, düşünceyi geliştiremediklerini unutma.

CESUR VE ÖZGÜVEN SAHİBİ OL

Huzur ve mutluluğun bir bedeli vardır. O bedel de cesarettir, doğrular adına riske girebilmektir. Kendine inanmak ve güvenmek başarının ön şartlarındandır. Cesaret tehlikeye atılmak değil, tehlike karşısında akıl ve zekayı kullanmaktır. Kalıcı başarıyı, deneme isteği, cesaret, doğrulara bağlılık ve gerçekçi özgüven ile elde edebilirsin.

KARŞI CİNSLE ÜÇ AŞAMALI İLİŞKİYİ BİL

Karşı cinsle ilişkilerde üç aşamayı unutma: arkadaşlık, sevgililik ve evlilik. Evliliğe yönelik olmayan cinsellik yalancılığın bir türüdür. Cinsellik, özel ve önemli insanla yaşanmalıdır. O kişi de insanın eşidir. İdeal olan budur, bunu gerçekleştirmeye çalış. Gönül eğlendirmek amacıyla karşındakine yaklaşıp aldatmak karakterli bir davranış değildir. Dikkatli ol, evlilik vaadiyle kurban edilenlerden olma.

SAĞLAM İNANÇLARIN OLSUN

Hayat sadece dünya hayatından ibaret değildir. İkinci hayata inanmak hayatına anlam katar ve teselli verir; bu güçten mahrum kalma. Deney üstü gerçekliğe ve görünmeye inanmamak insanın çıkarına değildir. Sonsuzluğun Sahibine inanmanın, güvenmenin ve teslim olmanın zevki iki dünyada da mutlu eder.
-Ne kendini ne de başkasını aldat
-Hak ve sorumluluk dengeni koru
-Para yönetimini öğren -İsimsiz iyilikler yap
-Alçakgönüllü ol -Ne söylediğin kadar nasıl söylediğin de önemli
-Bilimsel metodolojiden sapma -Adil ve demokrat ol
-Pozitif düşün -Gizli cahilliğe dikkat et
-Stratejik düşünce becerini geliştir
-Kategorik düşünce biçimini öğren
-Diyaloğa açık ol


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.