GENÇLER NE DÜŞÜNÜYOR

A.A

Bağımsız Eğitimciler Sendikasının (BES)  gençler üzerinde yaptığı araştırmada, "Türkiye, İran'daki gibi bir devrime tanık  olur mu?" sorusuna, gençlerin yüzde 75.8'i "hayır" yanıtını verdi.

BES'in yaptırdığı "Gençliğin Kalbindeki 1 Numaralar" konulu  araştırmada, gençlerin ilgi alanları ile çeşitli konulara bakış açıları  belirlenmeye çalışıldı.

Araştırma, Ankara'nın Çankaya, Mamak, Altındağ ve Sincan ilçelerinde  488'i kadın toplam bin 321 genç arasında yapıldı.

Türkiye'de artık askeri darbe olmayacağına inananların oranının yüzde  64.5 olarak belirlendiği araştırmada, gençlerin yüzde 37.1'i en fazla "Silahlı  Kuvvetler"e güveniyor. Bu kurumu yüzde 17.2 ile dini kurumlar, yüzde 12.1 ile  hükümet, yüzde 10.1 ile yargı ve adalet sistemi, yüzde 7.8 ile TBMM, yüzde 6.3  ile sivil toplum örgütleri, yüzde 3.4 ile siyasi partiler, yüzde 2.4 ile medya  izliyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 42.6'sı Türkiye'nin en önemli meselesini,  "kötü yönetimler" olarak görürken, bunun ardından yüzde 30.9 ile "ekonomideki  çalkantılı süreç", yüzde 19.6 ile "dış politikadaki karmaşa", yüzde 4.2 ile   "AB konusundaki belirsizlik", yüzde 2.7 ile "siyasetteki dalgalanmalar"  geliyor.

Gençlerin yüzde 27.8'i "IMF, Dünya Bankası ve AB komisyonları olmadan  Türk ekonomisinin ayakta kalamayacağına" inanırken, yüzde 24.8'i "Türkiye'nin  bu kuruluşlara mahkum olmadığını", yüzde 22.7'si bu kuruluşların "Türkiye'nin  geleceğine ipotek koyduklarını" düşünüyor. Gençlerden yüzde 53.3'ü Türkiye'nin  AB'ye girmesini "olumlu" bulurken, yüzde 42.5'i karşı çıkıyor.

Türkiye'nin geleceğine "umutsuz" bakan gençlerin oranının yüzde 50.5,  "umutlu" bakanların oranının yüzde 38.3 olarak saptandığı araştırmada,  katılımcıların yüzde 61.8'i “Türkiye'de insan haklarına saygı gösterilmediği"  fikrini taşıyor.

Araştırmadaki, "Türkiye, İran'daki gibi bir devrime tanık olur mu?"sorusuna ise gençlerin yüzde 75.8'i "hayır" cevabını verdi.
        
EŞCİNSELLİK
        
"Eşcinsellik konusunda ne düşündükleri" sorusuna gençlerin yüzde  59.8'inin "Kesinlikle benimsemiyorum" yanıtını verdiği araştırmada, yüzde  16.5'inin de "Cinsellik özgürlüktür" görüşünü dile getirdiği belirlendi. Bu  soruya gençlerin yüzde 23.7'si yorum yapmadı.

Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 72.1'i siyaseti takip etmiyor, yüzde  73.6'sı spor yapmıyor, yüzde 43.7'si gazete okumuyor.

Gazete okuyanların yüzde 29.8'i spor sayfalarını, yüzde 26.9'u magazin  sayfalarını, yüzde 17.5'i ilk sayfayı, yüzde 10.6'sı tüm sayfaları, yüzde 4.3'ü  de ekonomi sayfalarını okuduğunu ifade ediyor.

Televizyonda hangi dizileri veya programları izledikleri sorusuna  gençlerin yüzde 26.3'ü eğlence programlarını takip ettikleri yanıtını verdi.  Bunu, yüzde 21.7 ile spor programları, yüzde 17.5 ile şiddet içerikli diziler,  yüzde 14.8 ile töreyle ilgili dizi izleyenler takip ediyor. Haberleri  izleyenlerin oranı yüzde 8.9, kültürel programları izleyenlerin oranı yüzde 3.1  olarak belirlendi.

İnternetle ilişkileri konusundaki soruları da yanıtlayan gençler,  interneti en fazla internet kafelerden kullanıyor. Gençlerin yüzde 27.8'i arama  motorlarına, yüzde 23.2'si oyun sitelerine, yüzde 13.1'i müzik sitelerine, yüzde  12.6'sı ödev sitelerine, yüzde 10.7'si sohbet odalarına, yüzde 9.5'i iddia  sitelerine, yüzde 3.1'i de 18 yaş üstüne yönelik sitelere giriyor.
        
ALKOL, SİGARA KULLANIMI
        
Araştırmada, hem alkol hem sigara kullananların oranı yüzde 39.3 olarak  saptanırken, yüzde 22.4'ü sigara içtiğini, yüzde 13.7'si alkol aldığını belirtti.  Söz konusu maddeleri kullanmadığını ifade edenlerin oranı yüzde 12.7 oldu.

AIDS ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele yollarını  bilenlerin oranı yüzde 82.9 olarak tespit edilirken, yüzde 12.4'ü "bildiğini ama  dikkat etmediğini" dile getirdi.

KİMLERİ ÖRNEK ALIYORLAR?
        
Araştırmada, "Kendinize yetişkin olarak kimi örnek alıyorsunuz?"  sorusuna, kadınlarla erkeklerin ortak yanıtı "Ailemden örnek alırım" oldu.  Ailesinden birini örnek alanların oranı erkeklerde yüzde 20.6, kadınlarda yüzde 23.5. 

Araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 8.9'u Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü  örnek alıyor. Gül'ü yüzde yüzde 8.1 ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüzde  7.5 ile Polat Alemdar izliyor.

Kadınlarda ise iş kadını Güler Sabancı'yı örnek alanların oranı yüzde  17.1, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu örnek alanların oranı yüzde 15.8,  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ı örnek alanların oranı yüzde 15.2 olarak  belirlendi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.