GENÇLERDE ESTETİK TEHLİKESİ

Estetik ameliyat yaptırma isteği 16 yaşına kadar düştü. Uzmanlar bunun sebebini güncel olaylar ve TV'lere bağlıyor. Neden mi? İşte cevabı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, estetik ameliyat yaptırma yaşının 16'ya kadar düştüğünü belirterek, “Estetik cerrahlar olarak, acil durumlar dışında 18 yaşından önce estetik ameliyat yapılmasını önermiyoruz” dedi.

Çetinkale, kusursuz ya da daha iyi bir görüntü için talep edilen estetik ameliyatı, uzun yıllar ağır çalışma koşullarının verdiği yorgunluğun izlerini, kötü olayların neden olduğu ruh halinin yüze ve fiziğe yansımalarını düzeltmek amacıyla da istendiğini ifade etti. Çetinkale, şöyle devam etti:

“Başvuran hastaların önemli bir kısmı yeni bir başlangıç için veya buna benzer nedenlerle geliyor. Sorunlu, hatalarla dolu, istenmeyen ya da rahatsız edici olarak değerlendirdikleri geçmişlerinden kurtulmak isteyen birçok kişi, bilinen tanınan ifadelerini değiştirmek için estetik ameliyat yaptırmak istiyor.”

Özellikle boşanan ve hapis yatan kişilerin istediği estetikle kimlik değişiminin yüzde 80 oranında gerçekleştiğini belirten Çetinkale, bu ameliyatları ise mahkeme kararı olmadan yapmadıklarını vurguladı.

Çetinkale, estetik ameliyat yaptırmak için başvuranların yaşlarının 16'ya kadar düştüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Estetik ameliyat yaptırmak için 16-17 yaşlardaki gençler, aileleriyle kliniklere başvurmaya başladı. Estetik cerrahlar olarak, acil durumlar dışında 18 yaşından önce estetik ameliyat yapılmasını önermiyoruz. Ancak bazı gençler estetik ameliyat yaptırmayı takıntı haline getirdikleri için bu konuda çok ısrarcı oluyorlar. Bu durumda çocukların 18 yaşını doldurmaları için ailelere üniversite sınavında iyi puan alma şartını koymalarını öneriyoruz.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.